FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Flange Gasket |
| Color | Black |
| Color Code | One White Dot, One Yellow Dot |
| Inside Dia. | 1.87" |
| Material | FKM |
| Nominal Size | 2" |
| Outside Dia. | 2.516" |
| Product Datasheet | dixon-40mpf-sfy150.pdf |
| Size | 2" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.01 |
| Ship height (cm) | 6.4 |
| Ship length (cm) | 6.4 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Model | Material | Color | Inside Dia. | Outside Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 40MPF-U100 | Buna N | - | - | - | €2.03 | |
| 40MPF-U200 | Buna N | - | - | - | €1.70 | |
| 40MPF-U250 | Nitrile Rubber | Black | 2.37" | 3.047" | €2.21 | |
| 40MPF-U300 | Buna N | - | - | - | €3.05 | |
| 40MPF-U400 | - | - | - | - | €4.11 | |
| 40MPF-U600 | - | - | - | - | €19.14 | |
| 40MPF-U800 | - | - | - | - | €16.66 |
Explore Products
- SQUARE D H364DF Safety Switch 600VAC 3PST 200 Amps AC
- WOODHEAD 1200870305 483030A10M005 Cordset, 3 Pole, Female Male, 0.5m, PVC
- WESTWARD 1MKT3 Tape Measure, Inch, Nonmagnetic Single Hook Tip, Chromed Plastic, 35 Ft. Size, Greater than 24 ft
- KUNKLE 6010JHM01AKM0065 Safety Relief Valve, J Orifice, 2 Inch Inlet Size, Metal, Air/Gas, 65 PSI, Stainless Steel
- BOSTON GEAR 57097 Conveyors And Accessorie
- GEARWRENCH 84784 Bolt Extractor Set, 1/4, 3/8 Inch Drive, 28 Pcs, 1 3/8 Inch Socket Lg, Rail
- WIRECRAFTERS 212 Woven Wire Panel, 2 Ft. Width, 12 Ft. Height
- VERMONT GAGE 141130680 Plug Gage, Class X, Go, Steel, 0.3068 Inch Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Filter Papers and Extraction Thimbles
- Bowls
- Boiler Accessories
- Tool Lanyards
- Emergency Eye Wash and Shower Accessories
- ADB HOIST RINGS MFG. Flip Flop Hoist Rings
- VIEGA PROPRESS Union Zero Lead Bronze Press x MNPT
- VIBCO VMW Series Electric Vibrators
- APPLETON ELECTRIC Connector Body Pin And Sleeve 30a
- APPROVED VENDOR Nipple 1/4 Inch
- KINGSTON VALVES 226 Series, Vertical Check Valves
- ANVIL Rod Couplings
- WATTS CSM 61 T Series Balancing Valves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
DIXON 40MPF-SFY200 Flange Gasket, FKM, 1 White, Black, and 1 Yellow Dot, 2 Inch Size
€9.88 /unit
