FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Reducing Coupler |
| Adapter Size | 6" |
| Body Material | Aluminum |
| Break Quantity | 0 |
| Connection Type | Female Coupler x Male Adapter |
| Coupler Size | 4" |
| Coupling Component | Socket X Plug |
| Coupling Type | DA |
| Fitting Type | Female Coupler x Male Adapter |
| Gasket Material | Nitrile |
| Grade | Grade 356T6 |
| Includes Locking Arm | Yes |
| Material | Aluminum |
| Max. Operating Pressure | 75 psi |
| Max. Working Pressure @ 70 F | 75 psi |
| Overall Length | 6 15/16" |
| Plug Length | 2 9/32" |
| Plug Outside Dia. | 6" |
| Product Datasheet | dixon-1510daal.pdf |
| Seal | Nitrile Rubber |
| Seal Material | Nitrile Rubber |
| Socket Inside Diameter | 4" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.66 |
| Ship height (cm) | 17.63 |
| Ship length (cm) | 10.16 |
| Ship width (cm) | 10.16 |
| HS code | 7609000000 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Product | Model | Connection Type | Body Material | Coupling Type | Coupling Component | Gasket Material | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
1510DAAL | Female Coupler x Male Adapter | Aluminum | Type DA | Socket X Plug | Nitrile | €185.47 | |
![]() |
2030-DA-AL | Female Fitting x Male Fitting | Aluminum | DA | Socket X Plug | Nitrile | €146.21 | |
![]() |
2040-DA-AL | Female Fitting x Male Fitting | Aluminum | DA | Socket X Plug | Nitrile | €197.54 | |
![]() |
3020-DA-AL | Female Coupler x Male Adapter | Aluminum | Type DA | Socket X Plug | Nitrile | €118.36 | |
![]() |
3040-DA-AL | Female Coupler x Male Adapter | Aluminum | Type DA | Socket X Plug | Nitrile | €205.71 | |
![]() |
4020-DA-AL | Female Coupler x Male Adapter | Aluminum | DA | Socket X Plug | Nitrile | €180.51 | |
![]() |
4050-DA-AL | Female Coupler x Male Adapter | Aluminum | DA | Socket X Plug | Nitrile | €336.36 |
Explore Products
- GATES 7858-0018 Taper-Lock Bushing With 18Mm Bore
- BW TECHNOLOGIES XT-00H0-Y-OR Single Gas Detector H2s 0-200 Ppm Or Yellow
- GRAINGER 284-000496 Corner Radius End Mill, 4 Flutes, 1/4 Inch Milling Dia, Straight
- ARROW FASTENER BM11 HSH 26D Door Lever Lockset, Grade 1, Tubular With Return, Satin Chrome
- GATES 6G-6FJISPX
- EATON CN125709 Horn Strobe, 24 VDC, 99 Decibels, Indoor/Outdoor, Ceiling, 6 Inch Ht, 6 Inch Wd, Clear
- EATON C25DNE250A Definite Purpose Contactor, 50A, Mounting Plate, 48 Vdc, 2-Pole, Box Lugs, Non-Reversing
Explore More
- KEYSHAFT
- Hard Hats
- Dry Vinyl Plating Tapes
- Pan Racks
- Butterfly Valves
- Temperature and Pressure Relief Valves
- ANSELL 27-600 Activarmr Robust Industrial Gloves
- CONDOR High Visibility Cowhide Leather Orange Palm Gloves
- VIBCO V Series Pneumatic Ball Vibrators
- MUELLER INDUSTRIES 185 Carbon Steel Simplex Basket Strainers
- MUELLER INDUSTRIES 782SS-WE Y Strainers
- BRADY Pipe Marker, Sprinkler Fire
- HUMBOLDT Calibration Weight Sets, Stainless Steel
- REGAL Metric Extension Hand Taps, Taper, Bright
- USA SEALING Clamps
- STAFFORD MFG Solution Series Two Piece Split Shaft Mounting Collars, Stainless Steel
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
DIXON 4060-DA-AL 4 Inch Reducer Coupler x 6 Inch Adapter
€341.91 /unit







