FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Gasket |
| Color | Translucent, Red |
| Material | PTFE Encapsulated Silicone |
| Max. Operating Pressure | 125 psi |
| Max. Temp. | 225°F |
| Maximum Operating Pressure | 125 psi |
| Product Datasheet | dixon-100-g-tes.pdf |
| Size | 4" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.04 |
| Ship height (cm) | 12.4 |
| Ship length (cm) | 12.4 |
| Ship width (cm) | 0.64 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Product | Model | Color | Outside Dia. | Inside Dia. | Thickness | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
100-G-TES | Translucent, Red | 1 9/16" | 1 1/16" | 1/4" | €44.99 | |
![]() |
300-G-TES | Translucent, Red | 3 23/32" | 3" | 1/4" | €69.99 | |
![]() |
150-G-TEV | Translucent, Black | 2 3/16" | 1 5/8" | 1/4" | €75.80 | |
![]() |
200-G-TEV | Translucent, Black | 2 5/8" | 2" | 1/4" | €77.88 | |
![]() |
250-G-TES | Translucent, Red | 3 1/8" | 2 3/8" | 1/4" | €61.46 | |
![]() |
300-G-TEV | Translucent, Black | 3 23/32" | 3" | 1/4" | €107.34 | |
![]() |
100-G-TEV | Translucent, Black | 1 9/16" | 1 1/16" | 1/4" | €64.15 |
Explore Products
- WINSMITH E26XDNS3X000HC Gear Reducer, Solid Input Shaft, Solid Output Shaft, Right Worm
- VOLKEL 16626 GO Plug Gauge, DIN ISO 1502, Mf 56 x 2.0 Size
- SLOAN 3365274
- GRAINGER BULK-RS-H60-946 Buna-N Roll, 36 Inch X 55 Ft, 0.03125 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Black, Smooth
- APPLETON ELECTRIC WYF2424CSGH Junction Box Cover
- HUB CITY 0250-37209
- KERN AND SOHN KFP 3V20M Platform, 3Kg Max. Weighing, 0.1g Readability, Stainless Steel
- OSG 12602200 Screw Thread Insert STI Tap, 9/16 Inch - 18 Thread Size, 1 5/32 Inch Thread Lg, Bright
Explore More
- KEYSHAFT
- Leak Diverters
- Tool Pouches
- Warning Whip Accessories
- Trench Drain Accessories
- Hydronic Unit Heater Accessories
- RINGERS GLOVES R327 Extrication Gloves
- ELVEX Ultra lightweight Core Protective Eyewears
- RUD CHAIN TXP Texolution Point Swivel Hoist Rings, Metric Thread
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS Straight Blade Device, Single Receptacle
- WOODHEAD 130042 Series Cordset
- ANVIL High Strength Forged Steel Unions
- PROSENSE Temperature Sensors, Type T
- OK INDUSTRIES Battery Wire Wrapping & Unwrapping Kits
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
DIXON 400-G-TES Gasket, PTFE, 4 Inch Size
€94.13 /unit


