FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Coupler |
| Body Size | 3/8" |
| Burst Pressure | 12000 psi |
| Connection Size | 3/8" x 3/8" |
| Connection Type | Quick Disconnect x BSPP |
| Dimensions Standard | ISO 7241 Series B |
| Fitting Type | Coupler |
| Gender | Female |
| Hex Size | 1 1/16" |
| Length | 2.51" |
| Material | Brass |
| Max. Operating Pressure | 3000 psi |
| Max. Outside Dia. | 1.42" |
| Outside Dia. | 1.42" |
| Pressure Rating | 3000 psi |
| Product Datasheet | dixon-3hf3-s.pdf |
| Temp. Range | -40°F to +250°F |
| Temperature Rating | -40°F to +250°F |
| Thread Size | 3/8"-19 |
| Thread Type | Female BSPP |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.19 |
| Ship height (cm) | 6.38 |
| Ship length (cm) | 3.61 |
| Ship width (cm) | 3.61 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Product | Model | Connection Type | Material | Temp. Range | Body Size | Thread Type | Burst Pressure | Outside Dia. | Finish | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
F-6HF6 | - | Steel | -20°F to +400°F | 3/4" | FNPTF | 16500 psi | - | - | €44.59 | |
![]() |
3HF3-S | Quick Disconnect x NPTF | Stainless Steel | - | - | - | - | 1.42" | - | €149.00 | |
![]() |
2HF2 | Quick Disconnect x NPTF | Steel | - | - | - | - | - | Trivalent Chrome Plated | €34.34 | |
![]() |
3HF3 | Quick Disconnect x NPTF | Steel | - | - | - | - | - | Trivalent Chrome Plated | €39.97 | |
![]() |
1HF1-B | Quick Disconnect x NPTF | Brass | -40°F to +250°F | 1/8" | Female NPTF | 16500 psi | 0.93" | - | €47.76 | |
![]() |
1HF1 | Quick Disconnect x NPTF | Steel | -40°F to +250°F | 1/8" | Female NPTF | 14500 psi | 0.93" | Trivalent Chrome Plated | €47.48 | |
![]() |
8HF8 | Quick Disconnect x NPTF | Steel | - | - | - | - | 2.49" | Trivalent Chrome Plated | €154.70 |
Explore Products
- EATON 02-163971 Pressure Control Valve
- WALTER TOOLS A1544-3.7 5062087 Long Drill Bit, 3.70 mm Drill Bit Size, 2 55/64 Inch Flute Length, 3.70 mm Shank Dia
- SMC VALVES SS5Y5-45FU-10B-N7 Valve Manifold
- WEG 13236ET3Y315S/M-W22 11661305 General Purpose Motor, Cast Iron 315S/M Frame, 175 HP, 3582 RPM, 460V, 50.0 A No Load Current
- EATON XTCE007B10WD Iec Contactor, Full Voltage, Non-Reversing, 48 VDC V Coil, 3P
- APPROVED VENDOR M55050.160.0050 Metric Socket Head Cap Screw, M16x2 Thread Size, Cylindrical, 50 mm Lg., Plain
Explore More
- EXCELON
- KEYSHAFT
- EXCELTA
- AIGNEP
- PEAKWORKS
- Computer Cabinets
- Sockets
- Mud Flaps and Guards
- Door Stops
- Strainer
- ANSELL 28-507 Activarmr Nitrile Coating Cut Resistant Gloves
- GLOBE SCIENTIFIC Label Rolls, Cryo, Direct Thermal, 27 x 13 mm
- ANVIL C110 Series Cable Loops
- 3M PTFE Coated Cloth Tape
- MARTIN SPROCKET Bored To Size C Type Flame Cut Sprockets, 82 Chain Number
- BDG Cut Resistant Sleeves
- TEKTON Socket Rail Trays
- ZSI-FOSTER FJT Series Plugs, 1/2 Inch
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
DIXON 3HBF3-B ISO-B Coupler, 3/8 Inch Size, 3/8 BSPP, Brass 200210-3
€51.18 /unit





