FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Cam and Groove Gasket |
| Break Quantity | 0 |
| Color | Black, White , White, Black |
| Color Code | 1 Yellow Stripe , One Yellow Stripe |
| Inside Dia. | 3" |
| Material | PTFE with FKM A Filler , PTFE, FKM A Filler |
| Nominal Size | 3" |
| Outside Dia. | 3 23/32" |
| Product Datasheet | dixon-p4m6.pdf |
| Product Type | Cam And Groove Gasket |
| Size | 3" |
| Thickness | 1/4" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.02 |
| Ship height (cm) | 9.45 |
| Ship length (cm) | 9.45 |
| Ship width (cm) | 0.64 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Product | Model | Color | Outside Dia. | Inside Dia. | Thickness | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
100GTFVI | Black, White | - | - | - | €29.16 | |
![]() |
200GTFVI | Black, White | 2 5/8" | - | 1/4" | €42.50 | |
![]() |
100-G-TF | Black, White | - | - | - | €14.13 | |
![]() |
150-G-TF | Black, White | 2 3/16" | 1 5/8" | 1/4" | €18.81 | |
![]() |
200-G-TF | Black, White | 2 5/8" | 2" | 1/4" | €22.28 | |
![]() |
250-G-TF | Black, White | - | - | - | €37.55 | |
![]() |
300-G-TF | Black, White | 3 23/32" | 3" | 1/4" | €28.11 |
Explore Products
- AMERICAN WELDQUIP 75077027 207/307 Rear-End Fitting
- APPROVED VENDOR M01000.080.0150 Hex Head Cap Screw, M8x1.25 Thread Size, Steel, 150mm Lg., 5.3mm Head Ht., Blk Oxide
- VERMONT GAGE 551228140 Tool Blank, HSS, 0.0005 Inch Tolerance
- KUNKLE 0264-C01-PG Safety Relief Valve, 1/2 Inch Inlet Size, 1 Inch FNPT, Non Code Steam, Stainless Steel
- NIBCO C131120 BLANK
- EATON T20P11F25EEUS Distribution Energy Efficient Ventilated General Purpose Transformer
Explore More
- KEYSHAFT
- Drain Cleaning Accessories
- Electric Water Heaters with Tank
- Oil Skimmers
- Level Gages
- Chain Couplings
- DESTACO 217 Series Horizontal Hold Down Clamps
- TEMPCO Replacement Heating Elements for TRH3 Series Heaters
- DWYER INSTRUMENTS DPG-100 Series Digital Pressure Gages
- TSUBAKI Connecting Link
- WEG Air Deflectors
- KRYTOX GPL 104 Series General Purpose Oil
- MCR SAFETY Knit General Purpose Gloves
- PLAST-O-MATIC EBVF1-5 Series Electrically Actuated Ball Valves, Polypro
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
DIXON 300GTFVI Cam and Groove Gasket, PTFE, With FKM Filler Green Filler Gasket, 3 Inch Size
€51.10 /unit


