FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Hose Barb |
| Hex Size | 1 11/16" |
| Hose Inside Dia. | 3/4" |
| Length | 1.88" |
| Male Thread Size | 3/4"-14 |
| Male Thread Type | NPTF |
| Material | Brass |
| Product Datasheet | dixon-1030808c.pdf |
| Thread Size | 3/4"-14 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.07 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 4.78 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Model | Hex Size | Material | Connection Type | Fitting Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 268B1208 | 7/8" | Brass | - | - | €24.93 | |
| 268B0404 | 9/16" | Brass | Hose Barb x NPTF | Hose Barb | €5.43 | |
| 268B0402 | 1/2" | Brass | Hose Barb x NPTF | Hose Barb | €4.53 | |
| 268B0602 | 1/2" | Brass | Hose Barb x NPTF | Hose Barb | €15.15 | |
| 268B0502 | 1/2" | Brass | Hose Barb x NPTF | Hose Barb | €5.43 | |
| 268B0806 | 11/16" | Brass | Hose Barb x NPTF | Hose Barb | €18.36 | |
| 268B1008 | 7/8" | Brass | Hose Barb x NPTF | Hose Barb | €16.98 |
Explore Products
- WOODHEAD 1301430288 5266B143 Cordset, 50 Feet, 14-3 Size
- TITAN FASTENERS ZCB2040
- ZOELLER 17350 Seal
- EATON HM4R24X Handle Mechanism, NEMA 4/4X NEMA Rating, Lock-Off/Rotary Handle/Operation
- LIFT-ALL EN2806DX19 Web Sling Endless L19ft 28600lb W6in
- T&S 012697-45 Volume Control Screw And O-Ring, For Bubbler
- APPLETON ELECTRIC IBC250L20AC
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS PROTRK3ASPK Wire and Cable Protection, ProTrack Anti-Slip Pad Kit, 1225 Series
Explore More
- KEYSHAFT
- Tapered and QD Bushings
- Replacement Conveyor Belts
- Rivet Tool Accessories
- Lens Cleaning Stations
- Built-in Locker Locks
- ANSELL 70-761 Hyflex Uncoated Cut Resistant Gloves
- ANSELL 32-105 Hynit Lightweight Protective Gloves
- NEWSTRIPE HashMark Master
- LAKELAND Hooded Coveralls, Zipper, Blue
- DAYTON Coated / Uncoated Cables
- SUPER-STRUT ZM718 Series Split Ring Hanger
- CONCEPT GROUP LLC Vacuum Jacketed Hose
- ALLEGRO SAFETY Flame/Heat Retardant Standard Vests
- SEALMASTER USRBF5000 Series Unitized Spherical Roller Block Bearings
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
DIXON 268B1212 Hose Barb, 3/4 Inch Hose I.D. x 3/4 Inch Size, Male NPTF Size, Beaded Hose Barb
€15.39 /unit
