FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Worm Gear Hose Clamp |
| Component Material | 410 Stainless Steel Screw |
| Grade | Grade 410 |
| Hose O.d. To | 2 1/4" |
| Hose Od From | 1 20/64" |
| Hose Out Side | 2 16/64" |
| Hose Outside Dia. From | 1 20/64" |
| Hose Outside Dia. To | 2 16/64" |
| Material | Stainless Steel |
| Product Datasheet | dixon-20010.pdf |
| Style | 200 |
| Torque | 50 lbs.-in. |
| Width | 9/16" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.03 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 1.42 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Model | Style | Material | Torque | Price | |
|---|---|---|---|---|---|
| 20010 | 200 | Stainless Steel | 50 lbs.-in. | €4.92 | |
| 20016 | Style 200 | Stainless Steel | 50 lbs.-in. | €5.05 | |
| 20008 | 200 | Stainless Steel | 50 lbs.-in. | €4.92 | |
| 10008 | 100 | Stainless Steel | 50 lbs.-in. | €3.99 | |
| 10010 | 100 | Stainless Steel | 50 lbs.-in. | €3.99 | |
| 10012 | 100 | Stainless Steel | 50 lbs.-in. | €4.13 | |
| 10016 | 100 | Stainless Steel | 50 lbs.-in. | €4.13 |
Explore Products
- EATON 1609W11EBA Rocker Switch
- APPLETON ELECTRIC GUAC200CS
- BROWNING H8021X 1 3/8 1884675 Finished Bore Single Sprocket, 80 Chain, Hardened Teeth, 7.24 in OD, 1-3/8 in Bore Dia, 6.71 in Pitch Dia, 4.266 in Hub Dia
- WEG S1-02436306000 Electrical Part
- DAYTON 5ERK3 Front Steerman Skates 16 500 Lb. Swivel
- ECEF 57037 Hole Saw, 37mm Diameter, High Speed Steel, Bi Metal
- KILLARK C27SA Conduit Outlet Body, Aluminum, 3/4 Inch Size, C Body, 7 cu. Inch Capacity
- BOSTON GEAR 731450-001-17500
Explore More
- KEYSHAFT
- Needle Scalers
- Pipe Marking Arrows and Banding Tape
- Pipe Threading Replacement Dies
- Mechanics Length Drill Bits
- Bunsen Burners
- HELICOIL Spiral Flute Taps, Bottoming, UNF, 2B
- ACCURIDE 301-2590 Series Medium Duty Over Travel Slides
- ANSELL 80-813 Activarmr Flame Resistant Gloves
- BOLLE SAFETY Hustler Safety Glasses
- RUD CHAIN LRBS-FIX/LRBK-FIX Rings
- EBERBACH Waring Blade Assembly
- FOL-DA-TANK Dielectric Testing Tank liners
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS Stackable Shelf Bin Steel Shelving Systems
- GRAINGER Message Stencils for Traffic And Parking Control
- NIBCO 4810 Series 45 Deg Wyes, H x H x H, PVC DWV
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
DIXON 20028 Aero Seal Clamp, 9/16 Inch Size, 300 Stainless Steel
€5.27 /unit


