FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Hydraulic Coupler Body |
| Body Size | 1/8" |
| Burst Pressure | 14500 psi |
| Connection Size | 1/8" x 7/16" |
| Connection Type | Quick Disconnect x ORB |
| Dimensions Standard | ISO 7241 Series B |
| Finish | Trivalent Chrome Plated |
| Fitting Type | Coupler |
| Gender | Female |
| Hex Size | 9/16" |
| Length | 1.9" |
| Material | Steel |
| Max. Operating Pressure | 4000 psi |
| Max. Outside Dia. | 0.93" |
| Outside Dia. | 0.93" |
| Pressure Rating | 4000 psi |
| Product Datasheet | dixon-3hf3-s.pdf |
| Temp. Range | -40°F to +250°F |
| Temperature Rating | -40°F to +250°F |
| Thread Size | 7/16"-20 |
| Thread Type | Female ORB |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.08 |
| Ship height (cm) | 4.83 |
| Ship length (cm) | 2.36 |
| Ship width (cm) | 2.36 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Product | Model | Connection Type | Material | Temp. Range | Body Size | Thread Type | Burst Pressure | Outside Dia. | Finish | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
F-6HF6 | - | Steel | -20°F to +400°F | 3/4" | FNPTF | 16500 psi | - | - | €44.59 | |
![]() |
3HF3-S | Quick Disconnect x NPTF | Stainless Steel | - | - | - | - | 1.42" | - | €149.00 | |
![]() |
2HF2 | Quick Disconnect x NPTF | Steel | - | - | - | - | - | Trivalent Chrome Plated | €34.34 | |
![]() |
3HF3 | Quick Disconnect x NPTF | Steel | - | - | - | - | - | Trivalent Chrome Plated | €39.97 | |
![]() |
1HF1-B | Quick Disconnect x NPTF | Brass | -40°F to +250°F | 1/8" | Female NPTF | 16500 psi | 0.93" | - | €47.76 | |
![]() |
1HF1 | Quick Disconnect x NPTF | Steel | -40°F to +250°F | 1/8" | Female NPTF | 14500 psi | 0.93" | Trivalent Chrome Plated | €47.48 | |
![]() |
8HF8 | Quick Disconnect x NPTF | Steel | - | - | - | - | 2.49" | Trivalent Chrome Plated | €154.70 |
Explore Products
- PARKER 4-4 FE-SS Elbow 90 Degree Pipe 1/4 Inch Hex 3/4
- MAXI-LIFT STAXLP12X8 P W Low Profile Elevator Bucket, 13 1/8 Inch Length, 6 3/4 Inch Depth, Polyethylene, White
- TEADIT CGR24EXP.018.2.300 Ring Cut Gasket, 24SH, 1/8 Inch Thickness, 2 Inch Size, 300# Class
- MACURCO BT126 26-2900-0131-3
- MAXPURE TE7RWWW6L1.5X.75-PD Reducing Tee, 316L Stainless Steel, Orbital Weld X Orbital Weld X Orbital Weld
- WALTER TOOLS 7528639 Spiral Flute Tap, 14.29 mm Thread Size, 15 mm Thread Length, 100 mm Length, 4 Flutes
- APPLETON ELECTRIC 0ZGFS2T75
- NORDFAB 8040400092 90 Degree Elbow, Ss, 26 1/4 Inch Overall Length, 90 Deg. Angle
Explore More
- KEYSHAFT
- Solid Joint Pliers
- Decking
- Shutters
- Drench Showers
- Duct Insulation
- CONDOR Knit Gloves, Full Finger, Uncoated, Cotton, 7 Gauge, Beige
- KEO Woodruff Keyseat Cutters, Shank Type, Cobalt
- ANVIL AF035 Series Model K Lateral Sway Brace, Electro Galvanized
- ANVIL AS150 Series Channels, Solid
- ACCUFORM SIGNS Blank Tag
- WESTWARD Carbide Bur Set Cut
- LISLE Alloy Hex Key
- ANVIL Braces
- NIBCO 6551-H-3 Series Thread Flanges, FPT, Kynar Red PVDF Schedule 80, One-Piece Solid Design
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
DIXON 1HOF2 Hydraulic Coupler Body, 1/8 Inch Size, Steel
€94.62 /unit




