FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Weld Male |
| Connection Size | 4" |
| Fitting Type | Welding Fitting |
| Grade | Grade 316 |
| Material | Stainless Steel |
| Mfr. Series | 15A Series |
| Nominal Size | 4" |
| Product Datasheet | dixon-13r-g200sms.pdf |
| Tube O.d. | 4" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.25 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Model | Material | Price | |
|---|---|---|---|
| 15A-R300SMS | Stainless Steel | €48.78 | |
| 15A-R150SMS | Stainless Steel | €24.58 | |
| 15A-R200SMS | Stainless Steel | €28.29 | |
| 15A-R250SMS | Stainless Steel | €38.94 |
Explore Products
- MARSH TDE110 Electric Tape Dispenser
- OSG 15323005 Jobber Length Drill Bit, P Drill Bit Size, 3 5/16 Inch Flute Lg, 5 1/8 Inch Overall Lg
- PIP 854-6022 Emergency Responder Rescue Helmets, OS, Each
- KERR LAKESIDE 37C175KFC Socket Head Cap Screw, 3/8 In - 16 Thread Size, Flat, 1 3/4 In Lg., 0.234 In Head Ht., Steel
- IRONCLAD KKC2PU-06-XXL Coated Glove, 2XL, Polyurethane, 1 Pair
- APPLETON ELECTRIC MLCL102J3GMTL Light Fixture, 100W, Low Profile
Explore More
- KEYSHAFT
- Electronic Ear Muffs and Ear Plugs
- Portable GFCI
- Hazardous Location Control Station Switches
- Automatic Flush Valve Retrofit Kits
- Upright Sump Pumps
- IRONCAT Mechanics Gloves, Premium Heavy Duty Goatskin Leather
- SALISBURY Class 0 Electrical Gloves Kit, 11 Inch, Red
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND CU740 Gas Springs
- KEO Precision 3-Flute Cap Screw Kounterbores
- LAMP Magnetic Touch Latches, Long Stroke
- AIR HANDLER Air Filter Media Pad, Polyester
- WARING COMMERCIAL CB15 Series Container
- FANTECH 5ADE Series Direct Drive Axial Exhaust Roof Fans
- TENNANT Walk Behind and Rider Floor Scrubbers
- SLOAN Royal 195 Concealed Solenoid Hardwired Urinal Flushometers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
DIXON 15A-R400SMS Welding Adapter, 4 Inch Size
€72.10 /unit
