FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Weld Male |
| Connection Size | 1 1/2" |
| Fitting Type | Welding Fitting |
| Grade | Grade 316 |
| Material | Stainless Steel |
| Mfr. Series | 15A Series |
| Nominal Size | 1 1/2" |
| Product Datasheet | dixon-13h-g150rjt.pdf |
| Style | RJT-15 |
| Tube O.d. | 1 1/2" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.07 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Model | Material | Price | |
|---|---|---|---|
| 15A-R100RJT | Stainless Steel | €23.73 | |
| 15A-R200RJT | Stainless Steel | €41.70 | |
| 15A-R300RJT | Stainless Steel | €63.38 | |
| 15A-R400RJT | Stainless Steel | €69.91 |
Explore Products
- USA SEALING ZSPCR-256 Round Spacer, SS, 1 3/8 In Lg., 1/2 In O.D., Plain
- AQUATROL SAFETY VALVES 740DF1M1K1-50 Safety Relief Valve 3/4 x 1 50 Psi
- SPEARS VALVES 869SV-420CSR Special Reinforced Clamp-On Saddle, Double Outlet, FKM, SS, 4 x 2 Inch Size, CPVC
- BALDOR / DODGE 47S40LWP TIGEAR-2 Reducer With White Paint
- OSG 3182416 Square End Mill, Single End, 1.60 mm Milling Dia., 4.80 mm Length Of Cut
- SPEARS VALVES 300-102526 Tee, Socket, 100 PSI, PIP, 15 x 10 Size, PVC
- ARO 637542-3-N Diaphragm Pump Conversion Kit, 1-1/2 Inch Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Sponges and Scouring Pads
- AC Power Supplies
- Chemical-Resistant Pedestal Pumps
- Radiation Detectors
- Pipe Insulation Sheets
- OIL SAFE Advanced Bulk Fluid Transfer Systems
- MEMPHIS GLOVE Cut Pro PU Work Gloves
- MECHANIX TAA M-Pact 2 Impact Resistant Work Gloves
- LOC-LINE 90 Degree Spray Bar Nozzles
- EDWARDS SIGNALING Fire Alarm Stations
- SPEARS VALVES PVC Standard Valve Seat Repair Kits, Buna-N
- HONEYWELL Replacement Filters
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS Clear Dividable Grid Containers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
DIXON 15A-R150RJT RJT Welding Male, 1-1/2 Inch Size
€29.18 /unit
