FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Short Ferrule |
| Connection Size | 3/4" |
| Grade | Grade 316L |
| Length | 1/2" |
| Material | Stainless Steel |
| Mfr. Series | 14WMP Series |
| Tube O.d. | 3/4" |
| Type | Ferrule |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.01 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Connection Size | Tube O.d. | Material | Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 14WMP-G50 | 1/2" | - | Stainless Steel | Ferrule | €6.85 | |
| 14WMP-G75 | 3/4" | - | Stainless Steel | Ferrule | €6.22 | |
| 14WMP-G100 | 1" | - | Stainless Steel | Ferrule | €4.87 | |
| 14WMP-G150 | 1 1/2" | - | Stainless Steel | Ferrule | €5.15 | |
| 14WMP-G200 | 2" | - | Stainless Steel | Ferrule | €5.72 | |
| 14WMP-G600 | 6" | - | Stainless Steel | Ferrule | €67.24 | |
| 14WMP-G800 | - | 8" | Stainless Steel | - | €94.13 |
Explore Products
- BEHRINGER SYSTEMS SBX61050-SP Tube Clamp Kit Pipe Size 3/4 Inch 316 Stainless Steel
- YELLOW JACKET 60102 Tube Cutter, 1 To 1-5/8 Inch Size
- HOFFMAN F44L24 18260 Lay-ln Wireway 2 Feet 4 Inch Width x 4 Inch Height Steel
- HUMBOLDT HM-5002SW Triaxial Unconsolidated Undrained Module, For NEXT Software
- VERMONT GAGE 112424670 Pin Gage, Class ZZ, NoGo, Steel, 24.67 mm Size
- COOPER B-LINE 423612 RHC Panel Enclosure, 42 x 12 x 36 Inch Size, Hinged cover, Carbon steel
- OSG 220-1470 Screw Machine Drill Bit, #26 Size, 2 1/16 Inch Overall Length
- WINTERS INSTRUMENTS PFQ1243 Quality Filled 4X1/2 Inch, Npt Btm 0/30 Psi/Kpa
Explore More
- KEYSHAFT
- Storage Buildings
- Parts Washer Pump
- Hydraulic Manual Stack Valve Systems
- Circulator Pump Accessories
- Viton Tubing
- ABUS 26 Diskus Padlocks
- CONDOR Straight Thumb Gauntlet Cuff Welding Gloves
- HARVEL CLEAR PVC Couplings
- SQUARE D Use With Control Transformers
- DIXON Compression Female Connectors
- CH HANSON Flagging Tapes, Stripe
- STA-KON RBC14 Series Ring Terminals
- ENERPAC PGT Series Bolt Tensioners
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
DIXON 14WMP-R75 Short Ferrule, Weld, 0.75 Inch Size
€8.05 /unit
