DDS 8511013SB Rotary Shaft Oil Seal, 1 Lip With Spring, Sb, Nitrile, 85 mm ID, 110 mm Od, 13 mm Width | CP2VQW 457X84
DDS 8511013SB Rotary Shaft Oil Seal, 1 Lip With Spring, Sb, Nitrile, 85 mm ID, 110 mm Od, 13 mm Width
Item: CP2VQWModel: 8511013SBCross Ref: 457X84
7 In Stock
Ships within 2 days via
Product Specifications:
Item Shaft Oil Seal
Case Coating None
Contact Type Contact Seal
Hardness 45 HRC @ 4 M/S And 55 HRC @ 10 M/S
Inside Dia. 85 mm
Lip Material Nitrile Rubber
Max. Pressure 7 psi
Max. Surface Speed 999 mps
Max. Temp. 250°F
Min. Temp. -40°F
No. Of Lips 1
Outside Dia. 110 mm
Overall Width 13 mm