DDS 20024015TF Rotary Shaft Oil Seal, Tf, Nitrile, 200 mm ID, 240 mm Od, 15 mm Width | CP2VMJ 61AH05
DDS 20024015TF Rotary Shaft Oil Seal, Tf, Nitrile, 200 mm ID, 240 mm Od, 15 mm Width
Item: CP2VMJModel: 20024015TFCross Ref: 61AH05
7 In Stock
Ships within 2 days via
Product Specifications:
Item Shaft Oil Seal
Case Coating None
Contact Type Contact Seal
Hardness 45 HRC @ 4 M/S And 55 HRC @ 10 M/S
Inside Dia. 200 mm
Lip Material Nitrile Rubber
Max. Pressure 7 psi
Max. Temp. 250°F
Min. Temp. -40°F
No. Of Lips 2
Outside Dia. 240 mm
Overall Width 15 mm