DDS 17523020TC Rotary Shaft Oil Seal, Tc, Nitrile, 175 mm ID, 230 mm Od, 20 mm Width | CR2ZGQ 61AR23
DDS 17523020TC Rotary Shaft Oil Seal, Tc, Nitrile, 175 mm ID, 230 mm Od, 20 mm Width
Item: CR2ZGQModel: 17523020TCCross Ref: 61AR23
7 In Stock
Ships within 2 days via
Product Specifications:
Item Shaft Oil Seal
Case Coating None
Contact Type Contact Seal
Hardness 45 HRC @ 4 M/S And 55 HRC @ 10 M/S
Inside Dia. 175 mm
Lip Material Nitrile Rubber
Max. Pressure 7 psi
Max. Temp. 250°F
Min. Temp. -40°F
No. Of Lips 2
Outside Dia. 230 mm
Overall Width 20 mm