DDS 17020015SCV Rotary Shaft Oil Seal, 1 Lip With Spring, Sc, Fluoro, 170 mm ID, 200 mm Od, 15 mm Width | CP2VVM 52WA59
DDS 17020015SCV Rotary Shaft Oil Seal, 1 Lip With Spring, Sc, Fluoro, 170 mm ID, 200 mm Od, 15 mm Width
Item: CP2VVMModel: 17020015SCVCross Ref: 52WA59
7 In Stock
Outside Diameter
Overall Width
Ships within 2 days via
Product Specifications:
Item Shaft Oil Seal
Case Coating None
Contact Type Contact Seal
Inside Dia. 170 mm
Lip Material Fluoro Rubber
Max. Pressure 10 psi
Max. Surface Speed 999 mps
No. Of Lips 1
Outside Dia. 200 mm
Overall Width 15 mm