DDS 16021015TC Rotary Shaft Oil Seal, Tc, Nitrile, 160 mm ID, 210 mm Od, 15 mm Width | CP2VCA 61AP69
DDS 16021015TC Rotary Shaft Oil Seal, Tc, Nitrile, 160 mm ID, 210 mm Od, 15 mm Width
Item: CP2VCAModel: 16021015TCCross Ref: 61AP69
7 In Stock
Ships within 2 days via
Product Specifications:
Item Shaft Oil Seal
Case Coating None
Contact Type Contact Seal
Hardness 45 HRC @ 4 M/S And 55 HRC @ 10 M/S
Inside Dia. 160 mm
Lip Material Nitrile Rubber
Max. Pressure 7 psi
Max. Temp. 250°F
Min. Temp. -40°F
No. Of Lips 2
Outside Dia. 210 mm
Overall Width 15 mm