DDS 16020015SF Rotary Shaft Oil Seal, Sf, Nitrile, 160 mm ID, 200 mm Od, 15 mm Width | CP2UPD 60ZA85
DDS 16020015SF Rotary Shaft Oil Seal, Sf, Nitrile, 160 mm ID, 200 mm Od, 15 mm Width
Item: CP2UPDModel: 16020015SFCross Ref: 60ZA85
7 In Stock
Ships within 2 days via
Product Specifications:
Item Shaft Oil Seal
Case Coating None
Contact Type Contact Seal
Inside Dia. 160 mm
Lip Material Nitrile Rubber
Max. Pressure 7 psi
Max. Surface Speed 999 mps
No. Of Lips 1
Outside Dia. 200 mm
Overall Width 15 mm