DAYTON 3GD45 Speed Reducer C-face 56c 10 1
Get it by Tuesday, Apr 14
5.00% off
€805.07 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Application | Speed Reducer |
| Bearing Type | Ball, Tapered Roller |
| Bore Dia. | 5/8" |
| Dimension U | 7/8" |
| Duty | Standard |
| Finish | Epoxy Paint |
| Frame | 56C |
| Gear Material | Hardened Steel, Manganese Bronze |
| Gear Ratio | 101 |
| Gear Type | Worm |
| Housing Material | Cast Iron |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Shaft Diameter | 5/8" |
| Max. Input Hp | 1 1/2 hp |
| Max. Output Torque | 407 in.-lb. |
| Motor Frame Designation | 56C |
| Mounting Position | All Except Shaft Up |
| Mounting Type | All Position Except Input Motor Shaft Up |
| Nominal Output Rpm | 175 RPM |
| Number Of Stages | 1 |
| Output Shaft Dia. | 7/8" |
| Output Shaft Type | Keyed |
| Output Torque @ 1/40 Hp | 3600 lbs.-in. |
| Overhung Load | 700 lbs. |
| Pinion Material | Hardened Steel |
| Reducer Model No. | 84135 |
| Rotation | CW/CCW |
| Seal Type | Double Lip |
| Shaft Orientation | Right Angle |
| Single/double Output | Right Single Output |
| Solid/hollow Output Shaft | Solid |
| Speed Reducer Type | C Face |
| Worm Center Distance | 1 3/4" |
| Worm Gear Material | Bronze |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 11.07 |
| Ship height (cm) | 23.37 |
| Ship length (cm) | 25.65 |
| Ship width (cm) | 23.88 |
| HS code | 8483405010 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | gear ratio | rotation | max. input hp | gear type | shaft dia. | housing material | finish | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
2Z151 | 501 | CW/CCW | 1/2 hp | Worm | - | Cast Iron | Epoxy Paint | €990.15 | |
![]() |
2Z152 | 251 | CW/CCW | 3/4 hp | Worm | - | Cast Iron | Epoxy Paint | €821.26 | |
![]() |
2Z153 | 201 | CW/CCW | 3/4 hp | Worm | - | Cast Iron | Epoxy Paint | €739.73 | |
![]() |
2Z154 | 12.5:1 | CW/CCW | 3/4 hp | Worm | - | Cast Iron | Epoxy Paint | €836.42 | |
![]() |
2Z936 | 101 | CW/CCW | 3/4 hp | Worm | - | Cast Iron | Epoxy Paint | €821.26 | |
![]() |
3GD39 | 601 | CW/CCW | 3/10 hp | Worm | - | Cast Iron | Epoxy Paint | €915.99 | |
![]() |
3GD40 | 501 | CW/CCW | 1/2 hp | Worm | - | Cast Iron | Epoxy Paint | €847.44 |
Explore Products
- BALDOR / DODGE 456679 12-8V19.00-N 12-8V19.00 N
- HOFFMAN LOB18G 10043 Ladder Rack Curved Kit, 18 Inch Width, Gray, Steel, Outside Vertical Bend
- WEG 12518EG3G444T-W22 11792521 General Purpose Motor, TEFC Cast Iron 444/5T Frame, 125 HP, 1489 RPM, 415 V
- MAIN FILTER INC. MF0616026 WG666 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron, Viton Seal, 9.49 Inch Height
- PIP 16-354/L Hand Protection Cut Resistant Gloves, L, Salt And Pepper, Dozen
- TECHNIKS 48/13-4190 Collet, Ansi Rigid Tap 48/13, Round Face, 0.5900 Inch Size
- SK PROFESSIONAL TOOLS 40140 Socket 1/2 Inch Drive 1-1/4 Inch 12 Point Standard
- NIBCO K009550 4801 Coupling, Hub x Hub, 2 Inch Size, PVC, White
Explore More
- KEYSHAFT
- Shelf Bins
- Current Sensor Relays
- Door Stops
- Portable Air Tanks
- Flame Retardant Gloves
- HI TEMP Welding Blanket
- REVCOR Propeller, 12 inch
- RINGERS GLOVES Thermal Insulated Impact Gloves
- ALL GEAR Throw Line
- CH HANSON Electric Pen Engraver Replacement Bits
- SMC VALVES Vz400 Series Solenoid Valve
- BROWNING VF4S 100 Series Intermediate Duty Four Bolt Flange Mounted Ball Bearings
- TEXAS PNEUMATIC TOOLS Quick Connect Couplings
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
DAYTON 3GD45 Speed Reducer C-face 56c 10 1
€847.44 /unit
