FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Mounted Ball Bearing |
| Application | Not Applicable |
| Back Side To Center Width | 0.984" |
| Bearing Housing Material Type | Cast Iron |
| Bearing Insert Material | Alloy Steel |
| Bearing Insert Type | Radial Ball |
| Bearing Material Grade | Grade 52100 |
| Bolt Center To Center Length | 5 1/8" |
| Bolt Circle Dia. | 5/8" |
| Bolt Hole Size | 3/4" |
| Bolt Size | 5/8" |
| Bore Dia. | 2" |
| Bore Diameter Tolerance | 0.0021 |
| Bore Type | Cylindrical |
| Center Height | 3 3/16" |
| Closure | Single Sealed |
| Closure Type | Single Sealed |
| Color | Gray |
| Dimension A | 6 3/8" |
| Dimension D | 3/4" |
| Dimension F | 2 5/16" |
| Dynamic Load Capacity | 9787 lbf. |
| Expansion Type | Fixed |
| Features | Nylon Patch 3A Set Screws, Relubricatable Unit With Anti-Rotation Pin, Self Alignment Capabilities, Serviceability Of Assemblies |
| Finish | Painted |
| Flange Thickness | 1 11/16" |
| For Environment | Highly Dusty And Dirty |
| Grade | Grade 52100 |
| Housing Material | Cast Iron |
| Housing Material Finish | Painted |
| Housing Material Grade | High Grade Cast Iron |
| Housing Type | Square |
| Included Bearing | WJB UC211-32 Insert Bearing |
| Includes | (2) Set Screws, Oiler Cap |
| Includes Mounting Hardware | Yes |
| Inner Ring Width | 0.557" |
| Insert | Ball Bearing |
| Insert Finish | Chrome Plated |
| Insert Material | Alloy Steel |
| Insert Type | Ball |
| Insert Type | Radial Ball |
| Load Direction | Radial |
| Lock Type | Set Screw |
| Lubricant Material | Chevron Sri 2, Nlgi #2 Equivalent |
| Lubrication Openings | Oiler Hole |
| Material | Steel |
| Max. Speed | 3300 RPM , 3300 RPM Grease |
| Maximum Ball Swivel | Not Applicable |
| Maximum Misalignment Angle | 1.5° |
| Maximum Pv | Not Applicable |
| Maximum Temperature | 200°F |
| Minimum Temperature | -20°F |
| Mount Hole Center-to-center Height | 5 1/8" |
| Mount Hole Center-to-center Length | 5 1/8" |
| Mount Hole Size | 0.75 |
| Mounting Bolt Size | 5/8" |
| Mounting Hole Center | 5 1/8" |
| Number Of Bolts | 4 |
| Number Of Mount Holes | 4 |
| Overall Length | 6 3/8" |
| Overall Width | 6 3/8" |
| Pilot Dia. | Not Applicable |
| Resistance Properties | Wear Resistant |
| Rolling Element Rows | 1 |
| Seal Material | Buna N Rubber |
| Seal Type | Shroud Contact Seal With Rubber Lip, Metal Shield |
| Self Lubricating Bearing | No |
| Shaft Locking Type | Set Screws |
| Split Housing | Not Split |
| Static Radial Load Capacity | 6562 lbf. |
| System Of Measurement | Inch |
| Temp. Range | -20°F to +200°F |
| Type | Ball |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 3.56 |
| Ship height (cm) | 6.03 |
| Ship length (cm) | 16.19 |
| Ship width (cm) | 16.19 |
| HS code | 8483204040 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Model | Housing Type | Shaft Locking Type | Housing Material | Bore Dia. | Mount Hole Center-to-center Length | Mount Hole Center-to-center Height | Mounting Bolt Size | Overall Length | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1A396 | Rhombus | Set Screws | Zinc Die Cast | 1/2" | 2 1/2" | 2 1/2" | 1/4" | 3 1/4" | €52.81 | |
| 1A397 | Rhombus | Set Screws | Zinc Die Cast | 5/8" | 2 1/2" | 2 1/2" | 1/4" | 3 1/4" | €63.99 | |
| 1A398 | Rhombus | Set Screws | Zinc Die Cast | 3/4" | 2 13/16" | 2 13/16" | 5/16" | 3 5/8" | €63.98 | |
| 1A399 | Rhombus | Set Screws | Zinc Die Cast | 1" | 3" | 3" | 5/16" | 3 7/8" | €50.49 | |
| 1A400 | Rhombus | Set Screws | Steel | 1/2" | 4" | 4" | 7/16" | 5" | €63.53 | |
| 1A401 | Rhombus | Set Screws | Steel | 5/8" | 4" | 4" | 7/16" | 5" | €63.70 | |
| 1A402 | Rhombus | Set Screws | Steel | 3/4" | 4" | 4" | 7/16" | 5" | €70.70 |
Explore Products
- WOODHEAD 1302262354 M64380012 Base Side Cover, Enclosed, Stainless Steel, B
- APPROVED VENDOR U51030.031.0037 Socket Head Cap Screw, 5/16 In - 18 Thread Size, Button, 3/8 In Lg., 0.166 In Head Ht., Pln, Gr. 18-8, SS
- CONRADER NG-75 7216 Pilot Unloader Check Valve, 1/2 Inch Inlet, BSPT Female Top, 1/2 Inch Outlet
- KIPP K0122.2A36X40 Adjustable Handle, Teardrop, Zinc, 5/16 Inch To 18 Thread Size, 40 mm Stud Length
- GRAINGER BULK-RS-H60-645 Buna-N Sheet, 18 Inch X 18 Inch, 0.75 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Black, Smooth
- GENERAL PIPE CLEANERS 181080 JN-112-1 Angle Nozzle, With Forward Jet, 15 Degree
- GRAINGER MA-49157 Adjustable Handle, Teardrop, Plastic, M8 Thread Size, Black
- SMALLEY WHM-375 Retaining Ring, Internal, Spiral, 0.111 Inch Thk, 3.974 Inch Grv Dia., Steel
Explore More
- KEYSHAFT
- Sandpaper Sheets
- Hazardous Location Circuit Breakers
- Outdoor Fixture Accessories
- Electric Baseboard Heaters
- Carbon Steel Expanded Sheets
- ANSELL 11-531 Hyflex Lightweight Cut Resistant Industrial Gloves
- XTEND & CLIMB Step Stools
- GLOBE SCIENTIFIC Plug Stoppers, For 16 mm Tubes
- RUD CHAIN LRBS-FIX/LRBK-FIX Rings
- GROVE GEAR EL Series, HMQ-H1 Style, 818 Size, Aluminium Worm Gear Reducers
- ENERPAC Blocks
- HUSQVARNA Wheel Kits
- MITUTOYO 293 Series Coolant-Proof Micrometers
- PLAST-O-MATIC ABRA Series Air Actuated Ball Valves, Polypro
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
DAYTON 3FCY4 Mounted Ball Bearing 2 Inch Bore
€205.92 /unit
