DAYTON 13G038 V-Belt Banded 5/5V2500
Get it by Monday, Apr 13
€ 24,99 Flat Shipping + VAT € 24,99 flat shipping is applicable on orders with an aggregate weight less than 10kg. Orders exceeding 10kg will be charged default shipping rates.
5.00% off
€1,490.57 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Banded V-Belt |
| Belt Material | Polyester Cords, Rubber |
| Belt Type | 5V |
| Construction | Bias Cut Cover Fabric, Rubber Body, Treated Polyester Cords |
| Edge Construction | Wrapped |
| Industry Number | 5/5V2500 |
| Material | Rubber, Polyester |
| Maximum Operating Temperature | 194°F |
| Minimum Operating Temperature | -22°F |
| Number Of Ribs | 5 |
| Outside Length | 250 4/5" |
| Reinforcing Cord Material | Polyester |
| Resistance Properties | Heat Resistant, Oil Resistant |
| Temp. Range | -22°F to +194°F |
| Thickness | 5/8" |
| Top Width | 3 1/8" |
| V-belt Section | 5V |
| V-belt Type | Banded, Wedge |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 8.96 |
| Ship height (cm) | 10.16 |
| Ship length (cm) | 81.28 |
| Ship width (cm) | 57.15 |
| HS code | 4010391000 |
| Country of Origin | ID |
Product Variants
| Model | Outside Length | Industry Number | Number Of Ribs | Top Width | V-belt Section | Thickness | Temp. Range | Belt Material | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 13F941 | 56 4/5" | 3/5V560 | 3 | 1 7/8" | 5V | - | -22°F to +194°F | Polyester Cords, Rubber | €138.37 | |
| 13F942 | 60 4/5" | 3/5V600 | 3 | 1 7/8" | 5V | - | -22°F to +194°F | Polyester Cords, Rubber | €143.70 | |
| 13F943 | 63 4/5" | 3/5V630 | 3 | 1 7/8" | 5V | - | -22°F to +194°F | Polyester Cords, Rubber | €142.99 | |
| 13F944 | 67 4/5" | 3/5V670 | 3 | 1 7/8" | 5V | - | -22°F to +194°F | Polyester Cords, Rubber | €148.02 | |
| 13F945 | 71 4/5" | 3/5V710 | 3 | 1 7/8" | 5V | - | -22°F to +194°F | Polyester Cords, Rubber | €150.04 | |
| 13F946 | 75 4/5" | 3/5V750 | 3 | 1 7/8" | 5V | - | -22°F to +194°F | Polyester Cords, Rubber | €309.83 | |
| 13F947 | 80 4/5" | 3/5V800 | 3 | 1 7/8" | 5V | - | -22°F to +194°F | Polyester Cords, Rubber | €332.10 |
Explore Products
- VERMONT GAGE 912120920 Pin Gage, Class ZZ, Go, BG, 20.92 mm Size
- WINTERS INSTRUMENTS PPC5465 Process 0-160 Psi/Kpa 1/2 Inch, Back Ss
- AMERICAN TORCH TIP 54N19 Nozzle
- NORTON ABRASIVES 66261140511 Sanding Disc, 6 Inch Dia, Non-Vacuum, Ceramic, P100 Grit
- WEG 05018EP3ER326TC-W22 Electric Motor, 50Hp, 1800 Rpm
- CLEVELAND C75053 End Mill, 1-1/8 Inch Diameter Cutter, 6-1/2 Inch Overall Length, 4 Inch Length Of Cut
- MAIN FILTER INC. MF0223126 P171312 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron, Buna Seal, 4.65 Inch Height
Explore More
- KEYSHAFT
- Parts Kit
- Concrete Edgers and Groovers
- Spherical Rod Ends
- Dispensing Needle and Syringe Accessories
- Oil Filters / Lube Filters
- ACCURIDE C204A LR Series Medium Duty 3/4 Extension Slides
- ANSELL 97-003 Activarmr Cut Resistant Gloves
- ANSELL 11-651 Hyflex Medium Duty Cut Resistant Industrial Protective Gloves
- KRYTOX 283AD Series Aerospace Rust Inhibited Grade Fluorinated Grease
- VIBCO KA Pneumatic Internal Concrete Vibrators
- DAYTON Industrial Blowers, With Drive Package
- ACROVYN Rubstrips, Pearl, Acrovyn, 120 Inch Length
- VERMONT GAGE Go Standard Thread Plug Gages, 1 3/8-6 Unc Lh
- WRIGHT TOOL Combination Wrench Sets, 12 Point
- SEALMASTER USTA5000A Series Unitized Spherical Top Angle Bearings
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
DAYTON 13G038 V-Belt Banded 5/5V2500
€1,569.02 /unit
