DART CONTROLS 125D-12C-K Speed Control, Dual Voltage, 0.15A Thru 1/8 HP, 6 sec Acceleration | CJ6MEP
DART CONTROLS 125D-12C-K Speed Control, Dual Voltage, 0.15A Thru 1/8 HP, 6 sec Acceleration
Item: CJ6MEPModel: 125D-12C-KCross Ref: 44E995
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Product Specifications:
Item Dc Speed Control
Enclosure Type Open
Hp @ Higher Voltage 1/25 hp to 1/4 hp
Hp @ Higher Volts 1/25 to 1/4
Hp @ Lower Voltage 1/50 hp to 1/8 hp
Hp @ Lower Volts 1/50 to 1/8
Input Voltage 115/230V AC
Ir Compensation Adjustable
Length 4 1/4"
Linear Acceleration 6 sec.
Max. Amps 1.2A
Mounting Type Chassis
Operating Temp. -10°C to +45°C
Output Voltage 90/180V DC
Overall Depth 1.3"
Overall Width 3.63"