DART CONTROLS 125D-12C-5 Speed Control, Dual Voltage, 0.15A Thru 1/8 HP, 4-20mA Isolated Signal Follower
Product Specifications:
| Item | Dc Speed Control |
| Enclosure Type | Open |
| Hp @ Higher Voltage | 1/25 hp to 1/4 hp |
| Hp @ Higher Volts | 1/25 to 1/4 |
| Hp @ Lower Voltage | 1/50 hp to 1/8 hp |
| Hp @ Lower Volts | 1/50 to 1/8 |
| Input Voltage | 115/230V AC |
| Ir Compensation | Adjustable |
| Length | 4 1/4" |
| Linear Acceleration | 0.5 sec. |
| Max. Amps | 1.2A |
| Mounting Type | Chassis |
| Operating Temp. | -10°C to +45°C |
| Output Voltage | 90/180V DC |
| Overall Depth | 1.3" |
| Overall Width | 3.63" |