COXREELS PC17-3510-X Power Cord Reel, 50 feet Length, 115V, 30A | CF3MJG
COXREELS PC17-3510-X Power Cord Reel, 50 feet Length, 115V, 30A
Item: CF3MJGModel: PC17-3510-XCross Ref: 29RA51
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Cord Reel
Application Electrical, Light
Base Size 6" x 6"
Cable Length 50 ft.
Cord Included Yes
Duty Rating Heavy Duty
Enclosed Reel No
Grade Industrial
Housing Material Steel
Input Amps 30A
Input Current 30A
Mounting Size 4" x 5"
Number Of Outlets 1
Overall Length 17"
Overall Width 11"
Product Datasheet coxreels-pc17-3510-x.pdf
Voltage 115V AC