FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Swivel |
| Angle | 90° |
| For Reel Series | 100 Series, 1125 Series, 1275 Series, DP Series, EN Series, P Series, SH Series, SP Series, T Series |
| Includes Seal | Yes |
| Inlet Gender | Female |
| Inlet Swivel Configuration | 1/2" FNPT |
| Inlet Thread Size | 1/2"-14 |
| Inlet Type | NPT |
| Material | Stainless Steel |
| Maximum Operating Pressure | 3000 psi |
| Maximum Operating Temperature | 400°F |
| Minimum Operating Pressure | 0 psi |
| Minimum Operating Temperature | -15°F |
| Outlet Gender | Female |
| Outlet Swivel Configuration | 1/2" FNPT |
| Outlet Swivel Configuration Size | 1/2" |
| Outlet Swivel Configuration Type | FNPT |
| Outlet Thread Size | 1/2"-14 |
| Outlet Type | NPT |
| Seal Material | FKM |
| Vacuum Rating | 29 in. hg |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.9 |
| Ship height (cm) | 8.38 |
| Ship length (cm) | 9.65 |
| Ship width (cm) | 5.59 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Material | Seal Material | Angle | Outlet Gender | Inlet Type | Inlet Thread Size | Outlet Thread Size | Outlet Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
439 | Brass | Nitrile | 90° | Female | NPT | 1/2"-14 | 1/2"-14 | NPT | €239.38 | |
![]() |
15257-1 | Steel | TFE/P | 90° | Female | NPT | 1"-11.5 | 1"-11.5 | NPT | €409.21 | |
![]() |
7707 | Steel | FKM | 90° | Male | NPT | 1/4"-18 | 1/4"-18 | NPT | €312.28 | |
![]() |
433 | Brass | Nitrile | 90° | Female | NPT | 3/8"-18 | 3/8"-18 | NPT | €216.13 | |
![]() |
7231-2 | Steel | FKM | 90° | Female | NPT | 1"-11.5 | 1"-11.5 | NPT | €422.79 | |
![]() |
8970 | Steel | Nitrile | 180° | - | NPT | - | - | - | €164.23 | |
![]() |
521-1 | Steel | FKM | 90° | Female | NPT | 3/8"-18 | 3/8"-18 | NPT | €273.34 |
Explore Products
- TITAN FASTENERS BFCBBC
- ELDON JAMES BH4S3-1HDPE Miniature Bulkhead Adapter, 1/4 Inch Size, 3/16 x 1/16 Inch Inside Dia., HDP
- PARKER P31KB00BGB Mini Replacement Bowl, Auto Pulse
- 3M 7000000610 60980030930 / 08115 Panel Bonding Adhesive, 200 ml cartridge, 6 Per Case
- SQUARE D HDL36125AA Molded Case Circuit Breaker, 125A, 18kAIC at 480V, 3 Phase
- MAIN FILTER INC. MF0419330 XH02012 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron, Viton Seal, 6.69 Inch Height
- SPEARS VALVES 593-010-1AR Swing Joint Elbow, 90 Deg., Socket x MBT, With O Rings, 1 Size, PVC
- APPLETON ELECTRIC KPSTL40150J5MT High Pressure Sodium Light Fixture
Explore More
- KEYSHAFT
- Sledges
- Pneumatic Toggle Valves
- CFL Ballasts
- Torque Wrench Accessories
- Drill Drifts
- CHICAGO PROTECTIVE APPAREL Apparel Indura Fire Retardant Coveralls
- TURTLESKIN SFX-DG2 Plus Cut Resistant Sleeves
- HARVEL CLEAR PVC Male Adapters
- GLOBE SCIENTIFIC Globe Glass Erlenmeyer Flasks, Screwcap
- XCELITE Electronics Tool Set
- MARTIN SPROCKET C Conventional 8 Groove Stock QD Sheaves
- AQUA-PURE Replacement Filter Cartridge
- AIR SCIENCE Replacement Fume Hood Filters
- PARKER 264NTA Series Air Brake NTA Union Tees
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
COXREELS 434-1-SS Swivel, 1/2 Inch FNPT, FKM
€340.72 /unit







