COXREELS 1680-2020-EA Motorized Hose Reel, Medium Pressure, 1-1/2 Inch Inner Dia., 65 Feet Length
Get it by Wednesday, Apr 8
€1,775.93 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hose Reel |
| Base Size | 27" x 20.25" |
| Drive Type | Motorized |
| Hose Inside Dia. | 1/2" |
| Hose Length | 65 ft. |
| Includes Hose | No |
| Inside Dia. | 1 1/2" |
| Max. Operating Pressure | 1500 psi |
| Maximum Operating Pressure | 1500 psi |
| Mounting Size | 24.65" x 15.5" |
| Overall Height | 21 3/4" |
| Overall Length | 20" |
| Overall Width | 35.63" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 46.35 |
| Ship height (cm) | 55.25 |
| Ship length (cm) | 50.8 |
| Ship width (cm) | 90.5 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Max. Operating Pressure | Drive Type | Mounting Size | Base Size | Inside Dia. | Overall Height | Overall Length | Hose Length | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1660-0820-A | 3000 psi | Motorized | 12.65" x 15.5" | 15" x 20.25" | 1" | 21 3/4" | 20" | 50 ft. | €1,458.07 | |
| 1660-0820-AB | 3000 psi | Motorized | 12.65" x 15.5" | 15" x 20.25" | 1" | 21 3/4" | 20" | 50 ft. | €2,005.08 | |
| 1660-0820-E | 3000 psi | - | 12.65" x 15.5" | 15" x 20.25" | 1" | 21 3/4" | 20" | 50 ft. | €1,351.82 | |
| 1660-0820-EA | 3000 psi | Motorized | 12.65" x 15.5" | 15" x 20.25" | 1" | 21 3/4" | 20" | 50 ft. | €1,671.52 | |
| 1660-0820-EB | 3000 psi | Motorized | 12.65" x 15.5" | 15" x 20.25" | 1" | 21 3/4" | 20" | 50 ft. | €1,563.41 | |
| 1660-0820-ED | 3000 psi | Motorized | 12.65" x 15.5" | 15" x 20.25" | 1" | 21 3/4" | 20" | 50 ft. | €1,532.92 | |
| 1660-0820-EF | 3000 psi | - | 12.65" x 15.5" | 15" x 20.25" | 1" | 21 3/4" | 20" | 50 ft. | €1,391.54 |
Explore Products
- TITAN FASTENERS SVB14B
- SHANNON INSULTECH HS-020-2CMC7 Heatshield For AB9EUG
- MORSE CUTTING TOOLS 60532 Taper Drill Bit, 8.9mm Size
- STEARNS BRAKES 108701205CQF Brake Assembly
- OSG 5741008 Square End Mill, Center Cutting, 4 Flutes, 13/32 Inch Milling Dia., 1 Inch Cut
- MARTIN SPROCKET 80BS55 1 7/16 Roller Chain Sprocket, Bore To Size, 1.438 Inch Bore, 18.088 Inch Outside Dia. Steel
- SOUTHWIRE COMPANY 55774002 Metal Clad Armored Cable, 5 Conductor, 6 Awg
- PIP 199-3-REGULAR Electrical Safety Leather Cover Gloves, M, Gold, Pair
Explore More
- KEYSHAFT
- Mop Sinks
- Military Police and Tactical Gloves
- Trailer Jacks
- Thrust Washers
- Pressurized Portable Eye Wash Stations
- MCR SAFETY Leather Palm Work Gloves
- CAIMAN Unlined Lean-On Patch TIG Welding Gloves
- DESTACO 602 Series Straight Line Action Clamps
- RUD CHAIN LRBK-FIX Lashing Load Rings
- ANVIL AS809 Series Double Channel Brackets
- KURIYAMA Braided Tubing, Shore A: 73
- SALSBURY INDUSTRIES Regency Cbu Private Doors
- PHILIPS ADVANCE LED Troffer Fixtures
- HOFFMAN Type 12 One Door Enclosure Latch Kits
- BALDOR / DODGE Speed Reducer Torque Arms
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
COXREELS 1680-2020-EA Motorized Hose Reel, Medium Pressure, 1-1/2 Inch Inner Dia., 65 Feet Length
€1,775.93 /unit
