FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Swivel |
| Angle | 90° |
| Finish, Coating | Nickel Plated |
| For Reel Series | 1125 Series, 1175 Series, 1275 Series, SP Series |
| Includes Seal | Yes |
| Inlet Gender | Female |
| Inlet Swivel Configuration | 1" FNPT |
| Inlet Thread Size | 1"-11.5 |
| Inlet Type | NPT |
| Material | Steel |
| Maximum Operating Pressure | 4000 psi |
| Maximum Operating Temperature | 250°F |
| Minimum Operating Pressure | 0 psi |
| Minimum Operating Temperature | -15°F |
| Outlet Gender | Female |
| Outlet Swivel Configuration | 1" FNPT |
| Outlet Swivel Configuration Size | 1" |
| Outlet Swivel Configuration Type | FNPT |
| Outlet Thread Size | 1"-11.5 |
| Outlet Type | NPT |
| Seal Material | FKM |
| Vacuum Rating | 29 in. hg |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.9 |
| Ship height (cm) | 8.38 |
| Ship length (cm) | 9.65 |
| Ship width (cm) | 5.59 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Material | Seal Material | Angle | Outlet Gender | Inlet Type | Inlet Thread Size | Outlet Thread Size | Outlet Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
439 | Brass | Nitrile | 90° | Female | NPT | 1/2"-14 | 1/2"-14 | NPT | €239.38 | |
![]() |
15257-1 | Steel | TFE/P | 90° | Female | NPT | 1"-11.5 | 1"-11.5 | NPT | €409.21 | |
![]() |
7707 | Steel | FKM | 90° | Male | NPT | 1/4"-18 | 1/4"-18 | NPT | €312.28 | |
![]() |
433 | Brass | Nitrile | 90° | Female | NPT | 3/8"-18 | 3/8"-18 | NPT | €216.13 | |
![]() |
7231-2 | Steel | FKM | 90° | Female | NPT | 1"-11.5 | 1"-11.5 | NPT | €422.79 | |
![]() |
8970 | Steel | Nitrile | 180° | - | NPT | - | - | - | €164.23 | |
![]() |
521-1 | Steel | FKM | 90° | Female | NPT | 3/8"-18 | 3/8"-18 | NPT | €273.34 |
Explore Products
- TB WOODS 8MPCC280021 QT Power Chain II Belt Sprocket, Polyurethane, 21mm Belt Width, 2800mm Pitch Length
- TENSABARRIER RB1-89-1P-RCV Single Belt Receiver Post, 38 Inch Height, Polycarbonate, Polished Chrome
- MJ MAY 402III-100S-4018 Fiberglass Fabric, 40 Inch Width, 54 Feet Length
- ZOELLER 30-0046 Check Valve With Ball Valve Pvc 1-1/2
- VERMONT GAGE 141108070 Plug Gage, Class X, Go, Steel, 0.0807 Inch Size
- OETIKER 16700010 013.3-706R Ear Clamp, 0.27 Inch Band Width, 10.8 to 13.3 mm Size Range
- GEARENCH HP375
Explore More
- KEYSHAFT
- Hand Saws and Blades
- Jobber Drill Bit Sets
- Protective Eyewear Accessories
- Tester Kits
- Bolt Assortments
- PLAST-O-MATIC TEBVB Series Electrical Actuated Ball Valves
- LEATHERHEAD TOOLS Flat Head Axes, 6 Lbs.
- VIEGA PROPRESS XL-C 90 Degree Elbow, Press x FTG
- B & P MANUFACTURING Hand Trucks
- GRAINGER Aluminum Pipe Nipples
- RULAND MANUFACTURING SPK Series Keyed Split Shaft Collars, Two-Piece, Inch
- PIP Arc Clothing Hoods
- MERIT BRASS AC45140L 304 Stainless Steel Weld-Nut Flanges, Schedule 40, Class 150
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
COXREELS 15257-1-1 Swivel, 1 Inch FNPT, 4000 PSI Max Operating Pressure
€312.28 /unit







