COTTERMAN 5TR18A1E20B8C2P6 Tilt and Roll Ladder, 5 Step, Expanded Metal Tread, 80 Inch Height
Item: CE9DKVModel: 5TR18A1E20B8C2P6Cross Ref: 21VD47
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Product Specifications:
Item Tilt and Roll Ladder
Assembled/unassembled Assembled
Base Depth 20"
Base Length 20"
Base Width 53"
Caster Diameter 4"
Casters Included (2) Rigid
Climbing Angle 59°
Color Yellow
Includes Handrails Handrails Included
Ladder Tread Expanded Metal
Number Of Steps 5
Overall Depth 20"
Overall Height 6.7 ft.
Overall Width 20"
Platform Depth 20"
Platform Height 4.2 ft.
Platform Width 16"
Rear Exit No
Series TILT-N-ROLL Series
Step Depth 7"
Step Tread Expanded Metal
Step Width 16"