COTTERMAN 5TR18A1E20B8C1P6 Rolling Ladder Welded Handrail Platform 50 Inch Height | AB6CKF 20Z371
COTTERMAN 5TR18A1E20B8C1P6 Rolling Ladder Welded Handrail Platform 50 Inch Height
Item: AB6CKFModel: 5TR18A1E20B8C1P6Cross Ref: 20Z371
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Rolling Ladder
Actuation Type Foot Pedal
Assembled/unassembled Assembled
Base Depth 53"
Base Length 53"
Base Width 20"
Caster Diameter 4"
Casters Included (2) Rigid
Climbing Angle 59°
Color Gray
Finish Powder Coat
Folding Not Foldable
Handrail Configuration Double Handrails
Handrail Height 2.5 ft.
Handrails Included Yes
Includes 2-1/2 In Rubber Pads
Includes Handrails Handrails Included
Ladder Tread Expanded Metal
Ladder Type Tilt And Roll Ladder
Load Capacity 450 lbs.
Locking Mechanism No Locking Mechanism
Material Steel
Max Reach Height 10.8 ft.
Number Of Steps 5
Overall Depth 53"
Overall Height 6.7 ft.
Overall Width 20"
Platform Depth 20"
Platform Height 4.2 ft.
Platform Width 16"
Rear Exit No
Seamless/welded Welded
Series TILT-N-ROLL Series
Step Depth 7"
Step Tread Expanded Metal
Step Width 16"