COTTERMAN 4TR18A1E10B8D3C1P6 Tilt and Roll Ladder, 4 Step, Expanded Metal Tread, 70 Inch Height
Item: CE9DMBModel: 4TR18A1E10B8D3C1P6Cross Ref: 21VC85
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Tilt and Roll Ladder
Assembled/unassembled Assembled
Base Depth 37"
Base Length 37"
Base Width 20"
Caster Diameter 4"
Casters Included (2) Rigid
Climbing Angle 59°
Color Gray
Exit Direction Forward, Rear
Folding Not Foldable
Handrail Configuration Double Handrails
Handrail Height 2.5 ft.
Handrails Included Yes
Includes Removable Rear Chain
Includes Handrails Handrails Included
Ladder Tread Expanded Metal
Ladder Type Tilt And Roll Ladder
Load Capacity 450 lbs.
Locking Mechanism No Locking Mechanism
Material Steel
Max Reach Height 9.9 ft.
Number Of Steps 4
Overall Depth 37"
Overall Height 5.8 ft.
Overall Width 20"
Platform Depth 10"
Platform Height 3.3 ft.
Platform Width 16"
Rear Exit Yes
Series TILT-N-ROLL Series
Step Depth 7"
Step Tread Expanded Metal
Step Width 16"