COTTERMAN 2TR26A1E10B8C1P6 Rolling Ladder Welded Handrail Platform 20 Inch Height | AC9CMA 3FMD5
COTTERMAN 2TR26A1E10B8C1P6 Rolling Ladder Welded Handrail Platform 20 Inch Height
Item: AC9CMAModel: 2TR26A1E10B8C1P6Cross Ref: 3FMD5
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Tilt and Roll Ladder
Actuation Type Tilt And Roll
Assembled/unassembled Assembled
Base Depth 24"
Base Length 24"
Base Width 28"
Caster Diameter 4"
Casters Included (2) Rigid
Climbing Angle 59°
Color Gray
Folding Not Foldable
Handrail Configuration Double Handrails
Handrail Height 2.5 ft.
Handrails Included Yes
Includes 2-1/2 In Rubber Pads
Includes Handrails Handrails Included
Ladder Tread Expanded Metal
Ladder Type Tilt And Roll Ladder
Load Capacity 450 lbs.
Locking Mechanism No Locking Mechanism
Material Steel
Max Reach Height 8.3 ft.
Number Of Steps 2
Overall Depth 24"
Overall Height 4.2 ft.
Overall Width 28"
Platform Depth 10"
Platform Height 1.7 ft.
Platform Width 24"
Rear Exit No
Seamless/welded Welded
Series TILT-N-ROLL Series
Step Depth 7"
Step Tread Expanded Metal
Step Width 24"