COTTERMAN 1508R2632A3E30B4C1P6 Rolling Ladder Unassembled Handrail Platform 80 Inch Height
Item: AB6CEJModel: 1508R2632A3E30B4C1P6Cross Ref: 20Z244
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
5.00% off
Product Specifications:
Item Rolling Ladder
Actuation Type Foot Pedal
Assembled/unassembled Unassembled
Base Depth 78"
Base Length 61"
Base Width 32"
Caster Diameter 4"
Casters Included (2) Rigid, (2) Swivel
Climbing Angle 59°
Color Gray
Finish Powder Coated
Folding Not Foldable
Handrail Configuration Left and RiGHT Side Handrails
Handrail Height 2.5 ft.
Handrails Included Yes
Includes 1 In Crutch Tips
Includes Handrails Handrails Included
Ladder Tread Serrated
Ladder Type Rolling Ladder
Load Capacity 450 lbs.
Locking Mechanism Manual Lock
Material Steel
Max Reach Height 13.3 ft.
Number Of Steps 8
Overall Depth 61"
Overall Height 9.2 ft.
Overall Width 32"
Platform Depth 30"
Platform Height 6.7 ft.
Platform Width 24"
Rear Exit No
Series Series 1500
Step Tread Serrated
Step Width 24"