COTTERMAN 1507R2630A3E20B4C1P6 Rolling Ladder Unassembled Handrail Platform 70 Inch Height
Item: AB6CCXModel: 1507R2630A3E20B4C1P6Cross Ref: 20Z210
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Product Specifications:
Item Rolling Ladder
Actuation Type Foot Pedal
Assembled/unassembled Unassembled
Base Depth 63"
Base Length 53"
Base Width 30"
Caster Diameter 4"
Casters Included (2) Rigid, (2) Swivel
Climbing Angle 59°
Color Gray
Finish Powder Coated
Folding Not Foldable
Handrail Configuration Left and RiGHT Side Handrails
Handrail Height 2.5 ft.
Handrails Included Yes
Includes 1 In Crutch Tips
Includes Handrails Handrails Included
Ladder Tread Serrated
Ladder Type Rolling Ladder
Load Capacity 450 lbs.
Locking Mechanism Manual Lock
Material Steel
Max Reach Height 12.4 ft.
Number Of Steps 7
Overall Depth 53"
Overall Height 8.3 ft.
Overall Width 30"
Platform Depth 20"
Platform Height 5.8 ft.
Platform Width 24"
Rear Exit No
Series Series 1500
Step Tread Serrated
Step Width 24"