COOPER B-LINE AWSD-37-500 Wedge Anchor, 5 In Anchor Lg., 3 3/4 In Thread Lg., 3/8 In Anchor Dia., Zn Plated, CS
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Wedge Anchor |
| Anchor Dia. | 3/8" |
| Anchor Length | 5" |
| Finish | Zinc Plated |
| Material | Carbon Steel |
| Min. Embedment | 2 3/4" |
| System Of Measurement | Imperial |
| Thread Length | 3 3/4" |
| Ultimate Shear | 1445 lbs. |
| Ultimate Tension | 1175 lbs. |
| Wedge Anchor Type | Seismic |
Shipping Info:
| Country of Origin | US |
Explore Products
- WESTWARD 11V424 Chucking Reamer, 0.6260 Inch Reamer, 5/8 Inch Shank Dia, 2 1/4 Inch Flute Length, 9 Inch Overall Length
- HAYWARD ZPA2000E-000
- VERMONT GAGE 321143530 Sti Gage, NoGo, 9/16-12 UNC, 3B
- TITAN FASTENERS DBD14304
- RIDGID 15822 Bushings
- MICRO 100 QDH-5125LH Tool Holder, 0.4372 Inch Sleeve Dia., 2.31 Inch Length of Sleeve, Left Hand
- VOLLRATH 30042 Pan Full Size 14 Qt
Explore More
- KEYSHAFT
- Submersible Sewage Pumps
- UPS Systems
- Precision Measuring Accessories
- Multi-Stage Booster Pumps and Systems
- Arbors
- LOC-LINE NPT Connectors
- PASS AND SEYMOUR Radiant Series In Wall Switches
- BISHAMON INDUSTRIES Skidlift Series LV Pallet Trucks
- HOWARD LEIGHT Ear Plug Dispensers
- NORTON ABRASIVES Bear-Tex Rapid Prep XHD CA Medium Grit H&L Discs, Non-Woven
- MERIT BRASS SWM401 90 Deg Elbows
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
COOPER B-LINE AWSD-37-500 Wedge Anchor, 5 In Anchor Lg., 3 3/4 In Thread Lg., 3/8 In Anchor Dia., Zn Plated, CS
