COOPER B-LINE AWA-37-500 Wedge Anchor, 3/8 In - 16 Thread Size, 5 In Anchor Lg., 3 7/8 In Thread Lg., Zn Plated
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Wedge Anchor |
| Anchor Dia. | 3/8" |
| Anchor Length | 5" |
| Finish | Zinc Plated |
| Material | Carbon Steel |
| Product Datasheet | cooper-b-line-awa-37-500.pdf |
| System Of Measurement | Imperial |
| Thread Length | 3 7/8" |
| Thread Size | 3/8"-16 |
| Ultimate Shear | 940 lbs. |
| Ultimate Tension | 760 lbs. |
| Wedge Anchor Type | Expansion |
Shipping Info:
| Country of Origin | US |
Product Details:
- Heavy and medium duty all purpose anchor, Anchors can be installed through the fixture
Documentation:
Product Variants
| Model | Thread Size | Anchor Length | Anchor Dia. | Material | Finish | Seismic Approved | Min. Embedment | Max. Work Thickness | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| WS-1270G | 1/2"-13 | 7" | 1/2" | Steel | Galvanized | No | 2 1/4" | 4 1/4" | 25 | €198.28 | |
| WS-1226 | 1/2"-13 | 2 3/4" | 1/2" | Steel | Zinc Plated | No | 2 1/4" | 1/8" | 25 | €63.64 | |
| WS-1236 | 1/2"-13 | 3 3/4" | 1/2" | Steel | Zinc Plated | No | 2 1/4" | 1" | 25 | €55.65 | |
| WS-1244 | 1/2"-13 | 4 1/2" | 1/2" | Steel | Zinc Plated | No | 2 1/4" | - | 25 | €65.64 | |
| WS-1254 | 1/2"-13 | 5 1/2" | 1/2" | Steel | Zinc Plated | Yes | 2 1/4" | 2 3/4" | 25 | €70.01 | |
| WS-1270 | 1/2"-13 | - | 1/2" | Steel | Zinc Plated | - | 2 1/4" | 4 1/4" | 25 | €95.35 | |
| WS-1422 | 1/4"-20 | 2 1/4" | 1/4" | Steel | Zinc Plated | No | 1 1/8" | 7/8" | 100 | €89.80 |
Explore Products
- PARKER P3A-KA00BCP
- CH HANSON 83000 Ventilator, Portable, 8 Inch Size, 1/3 HP, 115V
- MARTIN SPROCKET C4-35TI-36 Equal Impact Trougher Assembly, Cema C
- TITAN FASTENERS JGAS04032
- CLIMAX METAL PRODUCTS 2ISCC-037-037-S Coupling Rigid Steel
- ECEF 570.844 Milled Drill, 8mm Diameter, Pneumatic, High Speed Steel
- GRAINGER 4381018140 Reducing Tee, 2 1/2 Inch X 2 1/2 Inch X 1 Inch Pipe
- WINTERS INSTRUMENTS PPC5080WBYG Process Vacuum Gauge, Reflective Fluorescent Yellow-Green, 30 To 0 Inch Hg
Explore More
- KEYSHAFT
- Needle Scalers
- Manual Air Control Valves
- Drill Guide
- Air Nailers
- Belt Drive Fwd Curve Blowers w/Drive Pkg
- ACCURIDE 2109 Series Light Duty Slides With Lever Disconnect
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND TU 7500 Gas Springs
- KEO Center Reamers, 4-Flute
- WESTWARD Jaw Inserts
- AIRMASTER FAN PD Series Direct Drive Low Pressure Industrial Duty Fans
- BURNDY KVSU Type Universal OKLIP Connectors With Spacer Bars
- NORTON ABRASIVES 32A AO Toolroom Wheels, Type 05
- ZOELLER Duplex Control Panels
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
COOPER B-LINE AWA-37-500 Wedge Anchor, 3/8 In - 16 Thread Size, 5 In Anchor Lg., 3 7/8 In Thread Lg., Zn Plated


