CONTINENTAL RD150-25MF-G Hose Discharge 1.5 Inch Id x 25 Feet
Item: AD2FYNModel: RD150-25MF-GCross Ref: 3P574
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Water Discharge Hose
Color Black
Fitting Material Aluminum, Brass
Fitting Size 1 1/2"
Fitting Type Male Swivel X Female Swivel
Hose Color Black
Hose Configuration Coupled Assembly
Hose Cover Material EPDM
Hose Fitting A Material Aluminum
Hose Fitting A Size 1 1/2"
Hose Fitting A Type FNPSM
Hose Fitting B Material Aluminum
Hose Fitting B Size 1 1/2"
Hose Fitting B Type MNPSM
Hose Inside Dia. 1 1/2"
Hose Length 25 ft.
Hose Tube Material EPDM
Inside Dia. 1 1/2"
Length 25 ft.
Max. Temp. 180°F
Max. Working Pressure @ 70 F 125 psi
Outside Dia. 1.78"
Pressure 150 psi