CONTINENTAL PTH150-15-G Petroleum Transfer Hose, 1 1/2 Inch Heightose Inside Dia, 150 psi, 29.00 Inch Heightg | CR2KPP 55CE66
CONTINENTAL PTH150-15-G Petroleum Transfer Hose, 1 1/2 Inch Heightose Inside Dia, 150 psi, 29.00 Inch Heightg
Item: CR2KPPModel: PTH150-15-GCross Ref: 55CE66
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
5.00% off
Item Hose
Bend Radius 4"
Burst Pressure 600 psi
Hose Color Black
Hose Configuration Bulk Hose
Hose Cover Material Nitrile
Hose Length 15 ft.
Hose Outside Dia. 2"
Hose Reinforcement Material Carbon Steel
Hose Tube Material Nitrile
Max. Working Pressure @ 70 Deg. F 150 psi
Safety Factor 4:1
Static Control Wire No
Temp. Range -35°F to +200°F
Vacuum Rating 29 in. hg