CONTINENTAL PLR03830-300 Air Hose, 3/8 Inch Hose Inside Dia, Red, 300 PSI | CR2FQN 50JC47
CONTINENTAL PLR03830-300 Air Hose, 3/8 Inch Hose Inside Dia, Red, 300 PSI
Item: CR2FQNModel: PLR03830-300Cross Ref: 50JC47
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Air Hose
Burst Pressure 1200 psi
Color Red
Configuration Bulk Hose
Cover Material PVC
Hose Reinforcement Material Fiber
Hose Strain Relief No
Inside Dia. 3/8"
Length 300 ft.
Max. Working Pressure @ 71 Deg. F 300 psi