CONTINENTAL GH200-50-G Water Suction and Discharge Hose, 2 Inch Heightose Inside Dia, 50 psi, Green | CR2JDY 55AX32
CONTINENTAL GH200-50-G Water Suction and Discharge Hose, 2 Inch Heightose Inside Dia, 50 psi, Green
Item: CR2JDYModel: GH200-50-GCross Ref: 55AX32
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Discharge Hose
Bend Radius 4"
Burst Pressure 150 psi
Compatible Chemicals Deionized Water, Fresh Water, Salt Water
Hose Color Green
Hose Configuration Bulk Hose
Hose Cover Material Polyethylene
Hose I.d. 2"
Hose Length 50 ft.
Hose Outside Dia. 2 3/8"
Hose Reinforcement Material Polyethylene
Hose Tube Material TPE
Max. Working Pressure @ 70 Deg. F 50 psi
Safety Factor 3:1
Temp. Range -40°F to +180°F
Vacuum Rating 29 in. hg