CONTINENTAL CTD8M-2520-36 Sync Drive Gearbelt CTD 315 Teeth 36mm Width | AH9CBF 39GD36
CONTINENTAL CTD8M-2520-36 Sync Drive Gearbelt CTD 315 Teeth 36mm Width
Item: AH9CBFModel: CTD8M-2520-36Cross Ref: 39GD36
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Synchronous Drive Gearbelt
Application Heavy Duty Applications
Belt Material Polyurethane
Belt Series Conti(R) Synchrochain Carbon Series
Belt Trade Size Urethane Carbon
Gearbelt Type CTD
Industry Number 8MGT-2520-36
Length Type Closed Loop
Material Polyurethane
Maximum Operating Temperature 176°F
Minimum Operating Temperature -40°F
Number Of Teeth 315
Pitch 8 mm
Pitch Length 2520 mm
Reinforcing Cord Material Carbon Fiber
Tooth Location One Side
Top Width 36 mm
Width 36 mm