CONTINENTAL CHX200-08CC-G Chemical Hose Assembly, 2 Inch Hose Inside Dia, Black, 8 ft Hose Length
Item: CR2KHVModel: CHX200-08CC-GCross Ref: 55AZ98
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Hose Assembly
Bend Radius 5"
Burst Pressure 800 psi
Fitting Size 2" x 2"
Hose Color Black
Hose Configuration Coupled Assembly
Hose Cover Material EPDM
Hose Fitting A Material Stainless Steel
Hose Fitting A Material Grade Grade 316
Hose Fitting A Size 2"
Hose Fitting A Type Cam and Groove C
Hose Fitting B Grade Grade 316
Hose Fitting B Material Stainless Steel
Hose Fitting B Size 2"
Hose Fitting B Type Cam, Groove C
Hose Inside Dia. 2"
Hose Length 8 ft.
Hose Outside Dia. 2 7/16"
Hose Reinforcement Material Carbon Steel
Hose Tube Material Cross Linked Polyethylene
Max. Working Pressure @ 70 Deg. F 200 psi