GOODYEAR ENGINEERED PRODUCTS 8GTR-2000-62 Falcon Gearbelt Falcon Htc 250 Teeth 62mm | AD2GMV 3PDU7
CONTINENTAL 8GTR-2000-62 Falcon Gearbelt Falcon Htc 250 Teeth 62mm
Item: AD2GMVModel: 8GTR-2000-62 FalconCross Ref: 3PDU7
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Synchronous Drive Gearbelt
Belt Material Compounded Rubber
Belt Series Falcon PD Series
Belt Trade Size GT
Gearbelt Type Falcon HTC
Industry Number 2000-8MGT-62
Length Type Closed Loop
Material Compounded Rubber
Maximum Operating Temperature 266°F
Minimum Operating Temperature -22°F
Number Of Teeth 250
Pitch 8 mm
Pitch Length 2000 mm
Reinforcing Cord Material Aramid
Tooth Location One Side
Tooth Shape Modified Curvilinear
Top Width 62 mm
Width 62 mm
Shipping Info:
Ship weight (kg) 0.74
Ship height (cm)28.7
Ship length (cm)31.24
Ship width (cm)7.87
HS code4010391000
Country of OriginUS
Product Variants
ProductModelIndustry NumberPitch LengthNumber Of TeethTop WidthPitchMaterialPrice
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.