FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | V-Belt |
| Application | Lawn And Garden |
| Belt Material | Rubber |
| Belt Type | Classical |
| Edge Construction | Wrapped |
| Industry Number | 5L750 |
| Max. Operating Temp. | 158°F |
| Maximum Operating Temperature | 158°F |
| Min. Operating Temp. | -67°F |
| Minimum Operating Temperature | -67°F |
| Outside Length | 75" |
| Reinforcing Cord Material | Aramid |
| Resistance Properties | Abrasion Resistant, Heat Resistant, Oil Resistant, Ozone Resistant |
| Thickness | 0.406" |
| Top Width | 21/32" |
| V-belt Section | 5L |
| V-belt Type | Classical |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.4 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Explore Products
- BALDOR / DODGE 008048 Elastomeric Coupling Poly-Disc, Size 10, Rating 2000 Rpm
- STEARNS BRAKES 108203202123 Brake
- TOLCO 4 B Sway Brace Pipe Clamp, Carbon Steel, 3 Inch, 6 1/8 Inch Length, 1 1/8 Inch Width
- PARKER PUGB-100-NBR
- EATON 15BA4-125E Expulsion Fuse Refill Unit, 125A, 15.5 Kv, Ceramic/Glass Epoxy
- GRAINGER 35LU44 Fork Extensions 63 Inch Length x 6 Inch Width Strap
- EATON 02-173232 Pressure Control Valve
- TB WOODS 5V1877 Narrow V-Belt Sheave, Cast Iron, 5V Type Belt, 18.7 inch Datum Dia.
Explore More
- KEYSHAFT
- Temporary Power Distribution Box and Cart Accessories
- Safety Cabinet Accessories
- Tool Hangers
- Multimeter Accessories
- Filter
- DWYER INSTRUMENTS TS-PROBES Series Digital Temperature Switch Probes
- CONDOR Coated Gloves, Foam, Nitrile, Palm Dipped
- RUD CHAIN VCGH-G Bolt On Excavator Hooks
- MAYHEW TOOLS Pilot Punches, Metric
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond PureFlow Solution Bottles
- DAYTON Lever Chain Hoists
- BRADY Out Of Service Bilingual Tag, Out Of Service/Fuera De Servicio (Front), Out Of Service
- LYNDEX-NIKKEN Keyless Drill Chuck
- IMPERIAL Thermocouples
- JOMAR VALVE Cast Iron Gate Valves, Non-Rising Stem, Solid Wedge, Bolted Bonnet, Class 125
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
CONTINENTAL 85750 V-Belt, 75 Inch Outside Length, 21/32 Inch Top Width, 13/32 Inch Thick
€63.55 /unit
