CHRONOMITE LABS CM-20L/208 110F Electric Tankless Water Heater, Indoor, 4, 160 W, gpm | CQ8XZP 54ZY45
CHRONOMITE LABS CM-20L/208 110F Electric Tankless Water Heater, Indoor, 4, 160 W, gpm
Item: CQ8XZPModel: CM-20L/208 110FCross Ref: 54ZY45
7 In Stock
Ships within 2 days via
Product Specifications:
Item Electric Tankless Water Heater
Adjustable Thermostat No
Amps 20A
Application Bar Sinks, Metering Sinks, Sensor Hand Washing Faucet, Utility Sinks
Cold Inlet Size 3/8"
Cold Inlet Type Compression
Cord Conductor Gauge 12 AWG
Default Temperature 110°F
Element Material Celcon Plastic
Energy Factor 0.99
Environment Indoor
Features Meets All Cal Green Low Flow Requirements, Meets Leed V4 Low Flow Requirements
Hot Outlet Size 3/8"
Hot Outlet Type Compression
Housing Material Aluminum
Includes Compression Fittings, Faucet Flow Control
Market Commercial, Residential
Max. Flow Rate 1 GPM
Max. Water Pressure 80 psi
Min. Water Pressure 25 psi
Minimum Flow Activation 0.2 GPM
Mounting Wall Mounting
Mounting Orientation Vertical
Mounting Type Wall Mounting
Nema Rating 1
Operating Voltage 208V AC
Overall Depth 2 3/4"
Overall Height 6 1/4"
Overall Width 9.63"
Phase Single
Power Consumption 4160 W
Sub-brand Multi-Family Electric Tankless Water Heater
Temperature Rise @ Flow 28°F @ 1 GPM, 57°F @ 0.50 GPM, 81°F @ 0.35 GPM
Wire Size 12 AWG