CHIEF D05S-2B-115A-35 Directional Valve DO5 115VAC Closed | AH4UVQ 35LP33
CHIEF D05S-2B-115A-35 Directional Valve DO5 115VAC Closed
Item: AH4UVQModel: D05S-2B-115A-35Cross Ref: 35LP33
7 In Stock
Ships within 2 days via
Product Specifications:
Item Hydraulic Directional Valve
Center Position Closed Center
Center Position - Hydraulic Valves Closed
Coil Voltage 115V AC
Flow Rate 32 GPM
For Use With Press Pump
Gpm @ 3000 Psi 32 GPM
Height 4.29"
Holding Amps 1.1/.86
Holding Current 1.1A
Hz 50/60 Hz
Includes Seals Seals Included
Inrush Amps 5.5/4.6
Inrush Current 5.5A
Length 9.43"
Max. Pressure 5000 psi
Max. Tank Pressure 3000 psi
Max. Tank Pressure (psi) 3000
Maximum Flow Rate3 32 GPM
Nfpa Size D05
Number Of Positions 3
Number Of Spools - Hydraulic Valves 1
Number Of Ways 4
Overall Height 4.29"
Overall Length 9.43"
Overall Width 2 19/25"
Override No Overrides
Override No Override
Port Connections Tank
Promotion Restriction Not Eligible For Promotion
Return Mechanism Spring
Return Type - Hydraulic Valves Spring Centered
Seal Material Buna N
Seal Type Buna N
Spool Type Closed
Valve Control Directional Control
Valve Type Solenoid Operated
Voltage 115V AC