CHIEF D03S-2H-12D-35 Directional Valve DO3 12VDC Open | AH4UVT 35LP35
CHIEF D03S-2H-12D-35 Directional Valve DO3 12VDC Open
Item: AH4UVTModel: D03S-2H-12D-35Cross Ref: 35LP35
7 In Stock
Ships within 2 days via
Product Specifications:
Item Hydraulic Directional Valve
Center Position Open Center
Center Position - Hydraulic Valves Open
Coil Voltage 12V DC
Flow Rate 12 GPM
For Use With Gear Pump
Gpm @ 3000 Psi 12 GPM
Height 3 12/25"
Holding Amps 2.5
Holding Amps 2.5A
Includes Seals Seals Included
Length 9 1/25"
Max. Pressure 5000 psi
Max. Tank Pressure 3000 psi
Max. Tank Pressure (psi) 3000
Maximum Flow Rate3 12 GPM
Nfpa Size D03
Number Of Positions 3
Number Of Ways 4
Overall Height 3 12/25"
Overall Length 9.04"
Overall Width 1.81"
Override No Overrides
Override No Override
Port Connections Tank
Promotion Restriction Not Eligible For Promotion
Return Mechanism Spring
Return Type - Hydraulic Valves Spring Centered
Seal Material Buna N
Seal Type Buna N
Spool Type Open
Valve Control Directional Control
Valve Type Solenoid Operated
Voltage 12V DC