CANARM CP56D11PN Industrial DC Fan, 56 Inch Fan, 56 Inch Blade Dia, 5 Speeds, 8, 449 cfm, 120 V AC | CQ8EDN 61HK92
CANARM CP56D11PN Industrial DC Fan, 56 Inch Fan, 56 Inch Blade Dia, 5 Speeds, 8, 449 cfm, 120 V AC
Item: CQ8EDNModel: CP56D11PNCross Ref: 61HK92
In Stock
Fan Housing Color
Get it by Tuesday, May 26
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Fan
Air Flow Rate 8449 CFM
Blade Color White
Blade Dia. 56"
Blade Finish Powdered Coated
Blade Material Metal
Down Rod Outside Dia. 1"
Fan Blade Color White
Fan Housing Color White
Fan Mounting Location Ceiling
Fan Watts 244 W
Housing Color White
Max. Mounting Height 28 ft.
Min. Mounting Height 12 ft.
Motor Design Cutting Edge DC Motor
Motor Enclosure Design DC
Mounting Location Ceiling
Mounting Type Down Rod
Number Of Blades 3
Number Of Speeds 5
Phase 1
Reversible Yes
Speed Control Yes
Speed Controllable - Fans Yes
Standards Ccsaus
Voltage 120V AC
Wattage 244 W