CADET 6F1500-1W Electric Baseboard Heater 1500W | AG2MJH 31LK65
CADET 6F1500-1W Electric Baseboard Heater 1500W
Item: AG2MJHModel: 6F1500-1WCross Ref: 31LK65
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Electric Baseboard Heater
Amps 12.5A
Applications Residential
Color White
Depth 2 1/2"
Duty Rating Residential Grade
Finish Powder Coat
Frequency 60 Hz
Heating Capacity 5120 btuH
Heating Method Convection
Height 6 3/4"
Housing Color White
Housing Finish Powder Coated
Housing Material Steel
Housing Style Conventional
Includes High Temperature Safety Shutoff Feature
Key Features Overheat Protection, Tip Over Switch
Length 72"
Mounting Type Wall
Nema Plug Configuration Hardwired
Overall Depth 2 1/2"
Overall Height 6 3/4"
Overall Length 72"
Phase 1
Programming Capability Not Programmable
Remote Control Functions No Remote Control Included
Safety Tip-over Switch Included Yes
Setback Control No
Smart Connectivity No Connectivity
Standards Etl Listed
Tamper Resistant No
Thermal Overheat Protection Automatic Reset
Thermostat Included No
Voltage 120V AC
Wattage Output 1500 W