BRISKHEAT SRP06121ADJB Silicone Rubber Heater Control 50-160 Degrees F | AG9PPA 21EJ74
BRISKHEAT SRP06121ADJB Heating Blanket, 71 Deg C Max Temp, 12 in Overall Lg, 6 in Overall Wd, 3/16 in Thick
Item: AG9PPAModel: SRP06121ADJBCross Ref: 21EJ74
7 In Stock
6"
12"
No Backing
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Silicone Rubber Heater
Accuracy -8.33°C to +8.33°C
Amps 0.75A
Backing Type No Backing
Color Orange
Compatible Material Plastic
Compatible With Product Type Conveyors, Hoppers, Silos, Tanks, Vats, Vessels
Controller Included
Controller Yes
Exposure Temperature - Maximum 232°C
Exposure Temperature - Minimum -51°C
Features Chemical Resistant, Moisture Resistant
Heating Device Outer Material Fiberglass Reinforced Silicone Rubber
Heating Device Type Blanket
Includes Controller Yes
Length 12"
Max. Exposure Temp. 232°C
Max. Temp. 160°F
Min. Exposure Temp. -51°C
Min. Operating Temp. 232°C
Operating Temperature - Maximum 71°C
Operating Temperature - Minimum 232°C
Overall Length 12"
Overall Width 6"
Power Cord Length 6 ft.
Power Density 1.25 W/sq. in.
Product Type Heating Blanket
Requires Controller Controller Not Required
Series SRP Series
Temp. Range 232°C to 71°C
Temperature Range 232°C to 71°C
Thickness 3/16"
Voltage 120V
Wattage 90 W
Wattage 90
Width 6"