BRISKHEAT SDC120KC-A Sdc Benchtop Temperature Controller 120v K C | AA6BGE 13P847
BRISKHEAT SDC120KC-A Temperature Controller, SDC, K, On/Off Action, 120 VAC, 0 to 600 Deg C, Digital, Audible
Item: AA6BGEModel: SDC120KC-ACross Ref: 13P847
7 In Stock
120V AC
K
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Temperature Controller
Alarms Audible
Alarms NA
Control Mode On/Off
Current 10A
Depth 1 3/4"
Digital/analog Digital
Display Type Digital
Hysteresis 1-20 DEGREES
Input Voltage 120V AC
Length 5.59"
Length (straight Wireway) 5.59"
Max. Temp. 600°C
Output 120V AC
Overall Height 1 3/4"
Overall Length 5 5/8"
Overall Width 4 3/8"
Power Consumption 4 VA
Product Type Temperature Controller
Sensor Type K
Series SDC Series
Switch Function On/Off
Temp. Range 0°C to 600°C
Temperature - Maximum 600°C
Temperature - Minimum 0°C
Temperature Range 0°C to 600°C
Type Bench Top
Width 4.34"
Shipping Info:
Ship weight (kg) 1.35
Ship height (cm)25.4
Ship length (cm)25.4
Ship width (cm)25.4
HS code9032100090
Country of OriginUS
Product Details:
    • Special Features: SDC BENCHTOP TEMPERATURE CONTROLLER, 120V, K-TYPE Degrees C, ON-OFF CONTROL