BRISKHEAT HM0100MH1 Heating Mantle, 842 Deg. F Max. Temp., 100W, 100mL Round Flasks | CJ2KUQ 54TA28
BRISKHEAT HM0100MH1 Heating Mantle, 120V, 100 ml Size, 842 Deg F Max Temp.
Item: CJ2KUQModel: HM0100MH1Cross Ref: 54TA28
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Heating Mantle
Capacity 100 mL
Compatible With Product Type Round Bottom Flask Heater
For Use With 100 Ml Round Flasks
Housing Material Metal
Includes Controller Controller Not Included
Ip Rating IP20
Mantle Material Plastic
Mantle Style Lower Hemispherical
Max. Temp. 450°C
Max. Watts 110 W
Operating Voltage 120V AC
Plug Type Nema 5-15
Power Cord Length 5 ft.
Requires Controller Controller Required
Temperature - Maximum 450°C
Wattage - Maximum 110 W